Pre rentabilitu ťažby podľa nich preto záujemcovia o kryptomeny tvoria takzvané pooly, v ktorých sa združujú, a následne medzi seba rozdeľujú prípadné zisky z ťažby. Čím ďalej, tým viac je ale ťažba činnosťou, ktorú bežný človek môže robiť len pre zábavu, dodali.
„Ťažba doma sa už vo väčšine prípadov nevyplatí. Rovnako ako v iných odvetviach, aj tu sa ťažba stala špecializovanou činnosťou, ktorá sa oplatí najmä vo veľkom rozsahu, a najmä v krajinách s nižšou teplotou a lacnou elektrinou. Pri ťažbe sú významné úspory z rozsahu . Ak niekto skúša ťažiť doma na osobnom počítači, zvyčajne dokonca prerába, ale robí to len ako koníček,“ uviedol hlavný ekonóm finančnej skupiny Roklen Dominik Stroukal.
Analytik Finlordu Boris Tomčiak upozornil, že spotreba elektriny pri ťažbe kryptomien sa líši podľa použitého zariadenia. Najviac sa podľa neho ťaží na špecializovaných ťažobných kartách a potom na tradičných grafických kartách.
Stojí to stovky eur
„Ak má niekto ťažobnú zostavu s jednou výkonnou grafickou kartou, tak za hodinu spotrebuje asi 250 wattov, to znamená, že spotreba za deň je šesť kilowatthodín. Pri priemernej cene okolo piatich korún je denný náklad 30 korún, čo ročne robí takmer 11-tisíc korún (pozn.: okolo 430 eur). Samozrejme, ťažiari využívajú viac kariet, takže si na elektrine priplatia ročne nezriedka aj viac ako 30-tisíc korún (pozn.: ca. 1 160 eur),“ dodal B. Tomčiak.
Kryptomenu vo svojom služobnom byte ťažil vlani počas troch týždňov napríklad poslanec Pirátskej strany Tomáš Vymazal. Ťažbou meny Zcash zvýšil energetickú náročnosť poslaneckého bytu o 1 120 korún. Kvôli kauze mal tento rok v máji poslanecký klub Pirátov mimoriadne zasadnutie. T. Vymazal sa ospravedlnil a už skôr čiastku Snemovni zaplatil. Výnos v hodnote 4 434 korún sa potom rozhodol venovať Jedálni kuchárok bez domova.
„Ročná spotreba ťažby Bitcoin, najrozšírenejšej svetovej kryptomeny, sa odhaduje na 68,81 terawatthodín. Taká spotreba je teda porovnateľná s ročnou spotrebou celej Českej republiky,“ podotkol analytik spoločnosti Šikovný Honza Karel Kotoun. „Na porovnanie - cena za jeden Bitcoin na medzinárodných trhoch sa dnes pohybuje okolo 150-tisíc korún (ca. 5 800 eur). To znamená, že pri súčasných cenách elektriny v Česku nie je ťažba Bitcoin už rentabilná," dodal.
Podľa hlavného ekonóma Cyrrus Lukáša Kovandu sa energetické náklady na ťažbu Bitcoinu považujú vo svete za veľký a stále rastúci problém. „Treba však povedať, že bitcoinová komunita pracuje na technologickom vylepšení siete, ktoré by energetickú náročnosť redukovalo. Do istej miery je však energetická náročnosť zámerom. Napríklad preto, že sa potom až príliš energeticky nákladným, a teda stratovým, stáva aj falošný Bitcoin,“ dodal.