Grid karty a SMS kódy mali byť od budúceho roka pre klientov Tatra banky minulosťou. Všetci sa mali k účtom cez online banking hlásiť už len s pomocou karty a čítačky – malej plastovej škatuľky generujúcej kódy na vyžiadanie. Prechod však banka dosunula o zhruba ďalšie dva mesiace.

Ľuďom, ktorých by mohlo neustále prenášanie autorizačného zariadenia otravovať, sa rozhodla vyjsť v ústrety vytvorením aplikácie čítačky. K dispozícii by mala byť do konca tohto roka pre telefóny Nokia či BlackBerry podporujúce Java2 Micro edition a následne začiatkom budúceho roka pre aj pre telefóny s Androidom. Posledná pribudne aplikácia pre iOS.

Klientov, ktorým banka v posledných dvoch mesiacoch doručila čítačku a mali nastavený SMS kód na prihlasovanie, sa rozhodla ešte „nepreklopiť“ na kartu a čítačku tak, ako ich informovala v liste. „SMS kód budú môcť využívať až do momentu, kedy bude sprístupnená aplikácia pre väčšinu mobilných telefónov,“ uviedol hovorca banky Boris Gandel. Odhaduje, že prechod len k čítačke by mohol byť ukončený zhruba vo februári 2012.

Ak sa bude chcieť klient prihlasovať s pomocou virtuálnej čítačky, musí si najskôr stiahnuť a nainštalovať aplikáciu v mobile a následne zavolať na call centrum. Tam si pracovníci overia jeho totožnosť pomocou PID-u a kódu z karty a reálnej čítačky, resp. grid karty. Klient nahlási telefónne číslo, na ktorom chce aplikáciu aktivovať a zvolí si prvotné heslo. Naň mu príde aktivačná SMS, ktorú si aplikácia podľa B. Gandela na väčšine typov telefónov automaticky načíta a spustí sa. Následne aplikácia vyzve na zmenu hesla a po zadaní nového (najmenej 8-miestneho) kódu ju môže klient využívať rovnako ako reálnu čítačku. Na prihlasovanie sa k účtu môže využívať oba spôsoby – reálne zariadenie aj virtuálnu aplikáciu, navzájom sa nevylučujú.

Nie je vylúčené, že napríklad po upgrade operačného systému bude musieť klient celým procesom prejsť opäť. „Je to závislé od daného telefónu, či nedôjde k zmazaniu dát, ktoré má aplikácia v telefóne uložené,“ dodal B. Gandel. Virtuálny generátor kódov bude vyžadovať zmenu hesla po každých sto dňoch, pôjde však len o zadanie starého a nového hesla. Bez potreby použiť reálnu čítačku a kartu.

Okrem chystanej aplikácie čítačky má banka v ponuke aj menšiu verziu reálneho zariadenia. Kým základnú dostane klient zadarmo, zmenšenú si môže zakúpiť za 6,64 eura.

Vyhnúť sa práci s čítačkou a kartou môžu majitelia smartfónov pomocou špecifickej aplikácie pre internet banking. Tá totiž čítačku vyžaduje len pri aktivácii. Následne si klient zvolí bezpečnostný kľúč a prihlasuje sa cez neho. Opätovná práca s čítačkou je nevyhnutná len po upgrade operačného systému. Doteraz bankovú aplikáciu mohli využívať len klienti s iPhonmi, od včera banka spustila aj aplikáciu pre telefóny a tablety s operačným systémom Android 2.1 a vyšším.

Ilustračné foto na titulke - Tatra Banka