Darčekové poukážky sú obľúbené u gratulantov, ktorí nechcú nechávať peniaze v obálke, ale starosti s výberom adresného darčeka sa radšej vyhýbajú. Takto si obdarovaný môže vybrať sám. I keď len v jednom obchodnom dome, u jedného výrobcu či poskytovateľa služby. Tatra banka prišla s univerzálnejším riešením. I keď unikátne nie je.
Jej darčeková karta je elektronická medzinárodná karta značky Visa. Ako vždy si dala Tatra banka záležať, aby vyzerala exkluzívne. I keď je to len zjednodušená verzia platobnej karty.
Je „od výroby“ nabitá kreditom 50 alebo 100 eur. Za jej vydanie zákazník zaplatí okrem kreditu jednorazový poplatok sedem eur. Jediné, čo s kartou môže obdarovaný urobiť, je minúť kredit do 18 mesiacov od vydania. Bez dodatočných poplatkov. Teda ak abstrahuje od centov, ktoré na karte pravdepodobne zostanú. Dobíjanie kreditu totiž darčekový plast nedovoľuje a je určený iba na platenie u obchodníkov. A tí spravidla okrúhle ceny nepoužívajú. Výber z bankomatu, ktorý by mohol vybrať celú sumu, nie je možný. Zostatok na darčekovej karte môže majiteľ zistiť v telefónnom centre Tatra banky.
Karta nemá PIN, držiteľ overuje transakciu iba podpisom. A banka údaje o klientovi v systéme neeviduje. Držiteľ karty nemusí byť klientom banky. Nie je to karta, na ktorú treba týždne čakať. Možno ju kúpiť v pobočke a okamžite používať.
Obdobný produkt pred rokmi predstavila aj OTP Banka v spolupráci s MasterCard. Jej karta je adresnejšia a dokáže toho viac. Jednoduchý dizajn pripomína svadbu či Vianoce.
Kupujúci má na výber, akú sumu chce na kartu vložiť. Môže len raz. Najmenej 20 až po vyše dvetisíc eur. Od toho sa odvíja aj poplatok. Skromnejší darček vyjde na 3,29 eura, bohatší aj na viac ako 20 eur.
Ani na tejto karte nie je uvedené meno držiteľa, no je viazaná na použitie PIN kódu. Možno ju tak používať podobne ako bežné platobné karty okrem platenia aj na výber z bankomatu. Za bežné služby už obdarovaný neplatí. No OTP Banka odporúča, hoci je karta prenosná, aby sa v banke zaregistroval aj jej nový majiteľ. Jedine registrovaný vlastník totiž môže podať reklamáciu alebo vybrať v pobočke zostatok – hoci aj po exspirácii karty. No banka si môže vypýtať poplatok za úschovu nevyčerpaných prostriedkov.
Foto na titulke - Archív