Zo sektorov posilnili predovšetkým banky, ktoré ťahali nahor najmä tie talianske. Záujem investorov mieril na Banco Populare so ziskom 11,3 percenta, Banco Monte dei Paschi, ktorá posilnila o 6 percenta a na Intesu Sanpaolo, ktorej k 2,7 percentnému zisku pomohla vylepšená cieľová cena od Morgan Stanley a Exane.
Prepadlíkom boli akcie nemeckej solárnej spoločnosti SMA Solar, ktoré oslabili o 11,7 percenta v nadväznosti na zníženie odporúčania na „držať“ z predchádzajúceho „kúpiť“ od analytikov Deutsche Bank. Akcie len v tomto roku posilnili o viac ako 90 percent.
Americké trhy včera ukončili obchodný deň v zelených číslach. Priemyselný Dow Jones posilnil o 0,8 percenta, S&P500 rovnako o 0,8 percenta, technologický Nasdaq o rovné percento. Index volatility VIX sa prepadol o 3,6 percenta. Najviac posilnili zdravotnícke (+1,3 percenta) a komoditné (+1,1 percenta) spoločnosti.
Farmaceutická spoločnosť Johnson&Johnson prijala ponuku na kúpu svojej jedinej diagnostickej divízie za štyri miliardy dolárov od skupiny Carlyle. Akcie posilnili o necelé percento. Telekomunikačná spoločnosť AT&T oznámila, že na trhu vykúpi až 300 miliónov vlastných akcií, čo reprezentuje približne 6 percentný podiel v spoločnosti. Titul napriek tomu zavrel na nule.
Menový pár EUR/USD sa začiatkom týždňa po niekoľkých dňoch znovu dostal nad úroveň 1,3800. Na túto hranicu rástol po včerajších makrodátach z USA a eurozóny.
Dopoludnia bola v centre pozornosti najmä inflácia v eurozóne. Podľa predbežných čísel bola za marec nižšia, ako sa očakávalo. Naopak jadrová inflácia neprekvapila a zostala blízko hodnôt z posledných mesiacov. Pravdepodobnosť uvoľnenia menovej politiky ECB teda zatiaľ nerastie.
Popoludní boli zverejnené aj dáta z USA, tie však vyšli horšie. Index podnikateľskej aktivity chicagského ISM sa v marci nečakane prudko zhoršil a naznačil tak slabšiu dynamiku dopytu. Tento index je jedným z hlavných indikátorov pred celoamerickým ISM. Regionálne indexy spoločne naznačujú, že sa index ISM stále môže zlepšiť oproti februáru, pôjde ale zrejme o miernejší rast, ako sa očakávalo.
Doláru okrem dát neprospel ani komentár šéfky Fedu. Americká ekonomika podľa Yellenovej ešte nejaký čas potrebuje mimoriadnu podporu a redukcia QE neznamená menší záväzok k podpore.
Cena ropy WTI sa včera dostala zhruba o dolár a pol nad hranicu 100 dolárov za barel. Zlato pokleslo v priebehu dňa k 1285 dolárom za uncu.
Čínske akciové trhy boli dnes na špici rastu v regióne Ázie po tom, čo tamojšie oficiálne dáta z oblasti priemyslu vykázali v marci mierne zlepšenie. Japonský index Nikkei 225 skončil len v miernom zápore (-0,25 percenta), naopak Shanghai Composite uzavrel v zelenom (+0,8 percenta), rovnako ako aj hongkongský Hang Seng.
Autorke je analytičkou Patria Direct