Aktualizované 10.11.2011 o 13:06 o štvrtkovú emisiu talianskych dlhopisov

Divoké tance sa na trhy rýchlo vrátili. Stredajší cenový výprask s talianskymi dlhopismi pocítili na kurzoch aj akciové indexy. Hrozba problémov so spácaním talianskych dlhov a dopady na bankové bilancie na oboch stranách Atlantiku sa podpísali aj na Wall Streete. Trio hlavných indexov kleslo v priemere o 3,5 percenta, najviac za posledné tri mesiace.

Výpredaj bol celosektorový. Zasiahol všetky firmy od bánk, cez technológie, cyklické sektory až po potravinárov a farmaceutov. Vo štvrtok ráno sa pádom nevyhli ani hlavné ázijské trhy. Obavy, že tretia najväčšia ekonomika eurozóny neustojí svoje záväzky sa vystupňovali až do strachu o budúcnosť a stabilitu celej eurozóny.

Americké banky na čele s Goldman Sachs a Morgan Stanley počítali osempercenté straty. Prepadla sa aj najziskovejšia americká banka JP Morgan. Pozície amerických bánk v talianskych dlhopisoch sa nerátajú na desiatky miliárd ako v prípade európskych konkurentov, ale pár miliárd dolárov má v talianskych bondoch prevažná väčšina amerických bánk. Taliani stoja pred hrozbou, že viac ako 500 miliárd eur, ktoré si budú musieť požičať v rokoch 2012-13, budú financovať veľmi draho. Len v budúcom roku si obsluha dlhu vyžaduje zaplatiť na úrokoch približne 85 miliárd eur. V prípade, že by vláda musela platiť z celého dlhu v priemere súčasných vyše sedem percent, úrokové náklady by vzrástli na 140 miliárd eur. Taliansky rozpočet na budúci rok počíta s daňovými príjmami bezmála pol bilióna eur.

Investorov plaší dlhodobo slabý hospodársky rast v krajine, ktorý sa v krátkej dobe môže pretaviť do recesie. V septembri priemyselná výroba v Taliansku medziročne zaznamenala pokles o 2,7 percenta. V rokoch 1993-2002 hospodárstvo v priemere silnelo o 1,6 percenta. V posledných rokoch tempo rastu zaostávalo za vyspelými ekonomikami približne o tretinu. V kritickom roku 2009 talianske HDP pokleslo podľa údajov z Medzinárodného menového fondu o 5,2 percenta, čo je o polovicu viac ako vyspelý svet.

Krajina má štvrté najvyššie zlaté rezervy na svete. V trezoroch skladuje 2 450 ton zlata v hodnote 141 miliárd dolárov. Problém hrubého vládneho dlhu 1,9 bilióna eur by to ale nevyriešilo ani v prípade úplného výpredaja. Hrozbou je skutočnosť, že polovica dlhu je v zahraničných rukách. Nervózni investori strácali dôveru v taliansku ekonomiku, čo tlačí výnosy prudko nahor. Psychologická hranica sedem percent bola v stredu prekonaná a panika predaja sa stupňovala až do zásahu ECB.

Počas dnešnej emisie dlhopisov sa situácia mierne stabilizovala. Talianske  ministerstvo financií umiestnilo celú plánovanú emisiu štátnych pokladničných poukážok so splatnosťou za 12 mesiacov. Vcelku úspešný výsledok aukcie prispel k poklesu výnosov desaťročných dlhopisov na trhu späť pod sedem percent. Ministerstvo financií ľahko predalo poukážky v celkovej sume päť miliárd eur a dopyt po nich dvojnásobne prekročil ponuku. Výnos emisie vzrástol na 6,087 percenta, najviac od septembra 1997. Analytici podľa agentúry AP čakali nárast výnosu k siedmim percentám. 

Nedôvera ale dlhodobo panuje na milánskej burze. Talianske akcie patria s viac ako štvrtinovým poklesom v tomto roku medzi najhoršie v Európe. Za päť rokov milánsky FTSE MID stratil viac ako tri pätiny hodnoty.

Globálny strach potvrdili dnes ráno aj ázijské trhy. Nálade nepridala ani Čína, ktorá oznámila, že jej obchodný prebytok dosiahol len 17 miliárd dolárov, keď tempo rastu vývozu stráca dynamiku aj v dôsledku dlhovej krízy v Európe. MSCI Asia Pacific index stratil viac ako tri percentá. Tokijský Nikkei 225 sa zosunul o bezmála tri percentá a soulský index Kospi aj hongkonkský Hang Seng až päť percent. Analytici v Ázii sa obávajú, že hongkongská ekonomika, považovaná za barometer globálneho hospodárstva, spadne do recesie. Údaje o jej HDP zverejnia koncom tohto týždňa.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP