Veľa sľubov, málo činov. Takto vyzerajú za posledné roky činy vládnej koalície pod vedením Eduarda Hegera o nižších daniach, vrátane dane z pridanej hodnoty. Realita je iná.

Finančnú pomoc seniorom pred koncom roka 2021 minister financií podmienil povinným očkovaním či posilňujúcimi dávkami, dlhodobo odmieta nižšiu daň z pridanej hodnoty (DPH), na ktorú tak rád poukazoval ešte ako opozičný politik. V Poľsku idú na to inak – DPH znížia všetkým, hoci dočasne, a to na potraviny, energie i palivá. Zníženie sadzby vstúpi do platnosti na začiatku februára, zatiaľ na šesť mesiacov.


pôvodný súbor:Schwechat letisko003.JPG
Neprehliadnite

Zima v exotike, aj pre neočkovaných. Hystériu s omikronom nechajte doma, lockdown je v mysli

Menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) aj enormná finančná pomoc pre ekonomiky podporujú rast inflácie v Európe. Vzrastajúce ceny potravín, energií a pohonných hmôt v posledných mesiacoch silne zasiahli aj našich poľských susedov. Miera inflácia u nich dosahuje okolo 7 percent, pričom má ísť o najvyššie hodnoty za posledných 20 rokov.

Poľská vláda sa snaží zmierniť dopady na bežných spotrebiteľov znížením daní alebo finančnými príspevkami. Základné potraviny chce oslobodiť od dane úplne, hoci len dočasne. Slovensko o podobnom kroku môže len snívať.

Analytici Národnej banky Slovenska (NBS) koncom decembra 2021 odhadovali, že inflácia má vrcholiť na úrovni okolo 7 percent začiatkom roka 2022. Dopady naša vláda nielenže nezmierňuje, ale výrazne chce zvýšiť daňové zaťaženie v rámci daňovo-odvodovej reformy napríklad živnostníkom.

Výrazný pokles DPH o pár percent

O čo vlastne v praxi ide? Poľská vláda pod vedením strany Právo a spravodlivosť od februára 2022 znižuje DPH, konkrétne na plyn z 23 na 8 percent, na elektrinu z 23 na 5 percent. Domácnosti dostanú finančnú podporu vo forme platieb, ktoré budú závisieť od príjmu. Znižuje sa DPH z pohonných hmôt z 23 na 8 percent, čo by malo zlacniť ceny motorových palív v prepočte o 15 centov na liter.

Tiež niektoré potraviny nebudú podliehať žiadnemu zdaneniu kvôli nulovej DPH. Do tejto skupiny patria okrem iného chlieb, cereálne výrobky, mäsové výrobky, ale aj mliečne výrobky a džúsy. Oslobodenie základných potravín musela poľská vláda Matuesza Morawieckého prerokovať vopred s Európskou komisiou, nič jej v tom už nebráni. Tieto opatrenia majú Poliakom pomôcť znížiť infláciu a pomôcť firmám i sociálne slabým. 

Slovenská vláda Eduarda Hegera, ktorá sa často slovami rada v mnohom „inšpiruje“ inými krajinami, však na túto pre ľudí pozitívnu vlnu nenaskočila. Nižšiu DPH, aj to len gastro segment, ešte pred dvomi mesiacmi prisľúbil Igor Matovič, podmienkou však je schválenie jeho daňovej reformy. Tú kritizujú mnohí experti, aj niektorí koaliční partneri.

Podľa informácií ekonomického experta strany Za ľudí Tomáša Meravého, minister financií tlačí na presadenie reformy ako celku, nie jednotlivých bodov. Tie však nedávajú podľa odborníkov zmysel a zbytočne by spôsobili chaos na trhu a pre väčšinu bežných ľudí i podnikateľov aj vyššie dane.

Ceny klesnú aj pre Slovákov

Opatrenie bude mať pozitívny vplyv na spomalenie rastúcich cien v Poľsku, potvrdzuje pre TREND analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský. „Netrúfam však tvrdiť, ako významné to bude. Za inak nezmenených podmienok to bude znamenať výhodnejší nákup pre Slovákov v danej krajine,“ spresňuje. TREND zisťoval viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa