Program nákupu cenných papierov na trhu znížila o desať miliárd dolárov na 75 miliárd mesačne. Malé obmedzenie zdôvodnili pokračujúcim rastom ekonomiky, zlepšovaním trhu práce a odpadnutím viacerých rizík.

Krok v predsviatočnej nálade finančných trhov poznačenej nižšou likviditou, teda i vyššími rizikami, preukazuje silný komfort centrálnej banky s vývojom ekonomiky a zároveň obavy z narastajúcich potenciálnych negatívnych dopadov kvantitatívneho uvoľňovania.

FED nenaznačil ďalšie smerovanie neštandardných stimulov, no z vyhlásenia i z prejavu B. Bernankeho by centrálna bank chcela znižovať stimulovanie ekonomiky a trhov postupne a opatrne. Môžeme preto očakávať pravidelné obmedzovanie mesačných nákupov takmer na každom zasadaní. Samozrejme pokiaľ to ekonomické dáta dovolia, rovnako fiškálna politika a vývoj úrokových sadzieb na trhoch.

Reakciu trhov možno nazvať prekvapivou a na prvý pohľad by sa zdalo, že sa v stredu nič zásadné neudialo. Po zverejnení vyhlásenia sa volatilita zvýšila, no rýchlo sa upokojila a rizikové aktíva vyrazili k silným ziskom. Americké akciové indexy dokázali zavrieť na nových maximách a pripísali si prírastky od 1 do 2%. Dlhopisy najskôr reagovali výpredajmi, no dokázali zavrieť prakticky nezmenené.

Prekvapivo prvotnou reakciou drahých kovov bol rast, no deň nakoniec ukončili v stratách od 1 do 2,3% (zlato, resp. striebro). Výraznejšie profitoval dolár, hlavne voči nízko výnosovým menám ako japonský jen alebo švajčiarsky frank (dolár dosiahol nové 5-ročné maximum voči jenu).

Trhový vývoj naznačuje, že FED odviedol dobrú robotu v komunikácii a príprave investorov na začiatok znižovania. Konsenzus sa skôr prikláňal k prvému kvartálu budúceho roka ako začiatku znižovania, no zároveň bol stotožnený, že obmedzovanie stimulov je neodvratné. Z tohto dôvodu bolo zmenšenie nákupov započítané v cenách aktív. Ekonomika sa navyše naďalej zlepšuje a rastie. Vyhlásenie FEDu bolo tiež značne optimistické, čo pomohlo trhom.

Na poli makrodát v Európe pútala najmä nemecká podnikateľská dôvera IFO, ktorá v decembri opäť vzrástla a dosiahla 1,5-ročné maximum. Silnými dátami zamestnanosti sa prezentovala Veľká Británia. Za ostatné tri mesiace ostrovná ekonomika dokázala vytvoriť 250 čistých pracovných miest a miera nezamestnanosti poklesla o 0,2% na 7,4%. Údaj potvrdil silný moment britského hospodárstva. Stavebná produkcia v eurozóne poklesla druhý mesiac v rade (-2,4% medziročne). USA zverejnili počet začatých stavieb domov za november, ktorý vyskočil na 6-ročné maximum a potvrdil, že rozhodnutie FEDu bolo opodstatnené. Vydané stavebné povolenia mierne poklesli oproti októbru.

Streda priniesla i dávku výsledkov hospodárenia. Zisky zverejnil FedEx, ktorými zaostal za očakávaniami, no mierne zvýšil výhľad, čo zabránilo akcii v prepade. Po obchodovaní svoje čísla za uplynulý fiškálny kvartál ponúkol i Oracle, ktorý výsledkami prekonal očakávania a výhľad zostal v rámci nich.

Štvrtok pokračuje v pozitívnej nálade naštartovanej po stredajšom zasadaní. V skutočnosti som ale veľmi zvedavý, ako sa týždeň vyvinie ďalej, keďže reakciu nemožno považovať úplne za štandardnú. Citlivejšie na odoberanie stimulov budú práve rozvíjajúce sa trhy, kde už zisky neboli porovnateľné s vyspelými trhmi a mierne negatívne reagovali hlavne meny.

Úrokové sadzby rastú tiež len veľmi pozvoľne, no dlhé forwardové sadzby za rokom 2016 reagujú citlivejšie, čo môže naznačovať posúvanie očakávaní zvýšenia sadzieb FEDom bližšie.

V štvrtok teda budú investori naďalej rozmieňať výsledok stretnutia amerických centrálnych bankárov a stredajšie zisky môžu korigovať. Ekonomický kalendár je pomerne plný vďaka britským maloobchodným predajom, predajom domov v USA, týždennými žiadosťami o podporu v nezamestnanosti a prieskumom výrobnej aktivity v dištrikte Philadelphie.

Autor je portfólio manažér spoločnosti Across Wealth Management