Situácia ohľadom rozvíjajúcich sa trhov sa nateraz stabilizovala. Lokálne meny tento týždeň korigujú predchádzajúce masívne straty a nasledujú ich aj tamojšie indexy. To umožnilo v stredu investičnému svetu sústrediť sa na tradičné fundamenty.
Tie však nedokázali priniesť zásadnejšie rozhodnutia a pohyby. Ázia v úvode dňa nasledovala americké utorkové zisky, no v priebehu obchodovania sa konštruktívna nálada vytratila a indexy zamierili opatrne do červených čísel.
Európske akcie tiež nechytili jasnejší trend a pohybovali sa v úzkom pásme s miernymi ziskami napriek početným výsledkom spoločností a významným makrodátam. Vyspelý svet v stredu zverejňoval indexy prieskumov medzi manažérmi PMI a ISM v sektoroch služieb. Čísla za eurozónu potvrdili mierne zrýchlenie expanzie aktivity v službách na úrovni 51,6 (úroveň 50 oddeľuje expanziu od kontrakcie). Prieskum bol silnejší v porovnaní s decembrom, no mierne nižší ako odhad spred dvoch týždňov. Nepríjemným prekvapením boli maloobchodné predaje v eurozóne, ktoré v decembri padli o 1,6 percenta a medziročne o jedno percento . Ani jeden údaj však s trhom významnejšie nepohol.
Index Euro Stoxx 600 uzavrel deň s minimálnym ziskom 0,14 percenta. Najsilnejšími sektormi boli banky a zdravotníctvo, ktorým pomohli korporátne správy. Finančný sektor nahor potiahli pozitívne výsledky nordických bánk (Svenska Handelsbanken a SEB) a zvýšenia odporúčaní na niektoré akcie bánk. Farmaceutické firmy rovnako nakopli pozitívne vyjadrenia ohľadom hospodárenia (zvýšenie výhľadu od GlaxoSmithKline). Na opačnom konci rebríčka sektorov stáli technologické, priemyselné a komoditné firmy.
Menší vietor na trhy nakoniec priniesol súkromný odhad vytvorených pracovných miest od spoločnosti ADP. Podľa neho USA v januári vytvorili 175-tisíc pracovných miest, čo bolo o 10-tisíc menej oproti odhadom. Decembrový údaj bol tiež revidovaný nadol. Reakcia investorov bola mierne negatívna, no nevydržala dlho. O 16 hodine nášho času ju otočil práve prieskum aktivity v službách ISM, ktorý zrýchlil expanziu na 54, čím prekonal očakávania. Vďaka nemu nakoniec americké akcie dokázali korigovať straty z úvodu obchodovania.
Index S&P 500 nakoniec stratil 0,2 percenta. Dominovali mu spoločnosti z odvetvia spotrebiteľských služieb napriek silnejšiemu poklesu luxusných značiek po zverejnení výhľadu pod očakávaniami analytikov od firmy Estee Lauder. Medzi lídrami sa ocitli retaileri ako Walgreen, Nordstrom, Tiffany a TJX (všetky so ziskami nad tri percentá).
Nadol index stiahli ropné spoločnosti, utility a telekomunikácie napriek osem percentnému nárastu spoločnosti Sprint po správe, že je blízko získania financovania na prebratie T-Mobile US. Producentom ropy nedokázal pomôcť ani nárast jej ceny o 0,2 percenta (americká WTI).
Investori tak stále tápu, či uplynulá zvýšená volatilita predstavuje len zdravú korekciu, alebo či môžeme mať pred sebou niečo väčšie. Riziká nie sú malé. Vyplývajú a súvisia hlavne s rozvíjajúcimi sa trhmi, kde vplyvom ukončovania stimulov FEDu môže dôjsť ku silnejšiemu „credit crunchu“ (kolaps úverov) odlevom kapitálu späť do dolára. Rovnako globálna ekonomika ponúka zmiešaný obraz ohľadom svojej sily a ani výsledková sezóna nedokázala nateraz investorov inšpirovať. Konsolidácia je ale na druhej strane zdravá. Nevylučujeme pokračovanie volatility v najbližších týždňoch, keďže investičný svet nemá ani úplne jasno, čo by si želal. Silnejšie dáta znamenajú rýchly koniec uvoľňovania FEDu a naopak slabé dáta nepodporujú súčasné úrovne rizikových aktív. Prekvapivo najúspešnejším aktívom od začiatku roka sú bezpečné americké vládne dlhopisy.
Vo štvrtok je kalendár rovnako bohatý. Prím zohrá ECB, ktorej zasadanie bude pozorne sledované. Menovú autoritu desí hlavne veľmi nízka inflácia zaváňajúca deflačnými hrozbami (0,7 percenta v januári podľa odhadu). ECB preto koketuje s myšlienkou nového programu likvidity. Nemci zverejnia továrenské objednávky, ktoré spravidla majú silný vplyv na trhy. USA obchodnú bilanciu a pravidelné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré budú poslednou informáciou pred zajtrajšou oficiálnou nezamestnanosťou.
V plnom prúde sú aj výsledky firiem. Vo štvrtok dostaneme čísla hospodárenia firiem ako Alcatel, Credit Suisse, Volvo, Sanofi, Sony, Philip Morris, Daimler, AstraZeneca, GM, Cummins alebo LinkedIn. Deň zatiaľ začíname opatrne pozitívne, ale dozaista sa dočkáme turbulencií.
Autor je portfólio manažér spoločnosti Across Wealth Management