Nevedel som o vlastnej exekúcii. Uvádzajú občania ako jeden z najčastejších dôvodov, prečo neurobili kroky na čo najrýchlejšie uzavretie svojho prípadu a nespolupracovali s exekútorom. Do takejto situácie sa pritom mohli dostať mnohí naozaj ľahko. O exekučnom príkaze sa nedozvedeli napríklad preto, že boli dlhodobo v zahraničí či zmenili adresu bydliska.

Takýmto nepríjemným situáciám sa budú môcť od júla vyhnúť. Na webe Slovenskej komory exekútorov sa budú môcť veľmi ľahko presvedčiť, či je alebo nie je voči nim vedená exekúcia.

„Podnikatelia si budú môcť zase preveriť svojich potenciálnych partnerov, prípadne banky svojich klientov,“  povedal prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Slovenská komora exekútorov k 1. júlu občanom sprístupní Centrálny register exekúcií, ak sa na webe zaregistrujú a zaplatia poplatok. Môžu tak urobiť cez SMS, bankový prevod alebo kartu.

Bežný užívateľ s počtom vstupov menším ako 500 zaplatí za lustráciu dve eurá, pričom výška poplatku sa znižuje nepriamo úmerne - čím vyšší počet vstupov, tým nižšia suma poplatku.  

Okrem toho môžete požiadať aj o výpis z registra. Ten bude verejnou listinou, ktorú v papierovej forme bude môcť vydať Slovenská komora exekútorov.

„Za výpis alebo potvrdenie o tom, že zápis v exekučnom registri nie je, sa platí poplatok 2,50 eura za stranu. V takom prípade záujemca už nepotrebuje do registra nahliadať, a teda ani platiť poplatok za prístup,“ informovala Stanislava Kolesárová z komory exekútorov.

Vo vyhláške však nie je určená lehota na vydanie takéhoto výpisu alebo potvrdenia. S. Kolesárová však tvrdí, že kancelária Slovenskej komory exekútorov bude takéto žiadosti vybavovať bezodkladne.

Čo všetko nájdete v registri

Občania nájdu v databáze údaje o súde, ktorý udelil poverenie na vykonanie exekúcie, meno exekútora, dátumy k exekúcii i označenie vymáhaného nároku. V registri však chýbajú údaje o exekúciách, ktoré vedú daňové úrady, justičná pokladnica či štátna správa a samosprávy. Nenájdete tu ani rozhodnutia ukončených súdnych sporov či informácie o nedoplatkoch na poistení, ktoré nie sú podané u žiadneho súdneho exekútora. Zoznamy neplatičov vedú zdravotné poisťovne a Sociálna poisťovňa.

Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že veľa exekúcií sa týka pohľadávok nebankových spoločností. Či je to tak naozaj, sa nedozviete. V Centrálnom registri exekúcií totiž nenájdete údaj o oprávnenom, teda veriteľovi. Nedozviete sa napríklad, či dlh vymáha prostredníctvom exekútora fyzická osoba, firma, banka či nebankovka.

„Treba uviesť, že napríklad v registri exekúcií, ktorý vedú českí kolegovia sa tento údaj nachádza a aj naša komora tento údaj do registra navrhovala,“ dodala S. Kolesárová.

Register by mal dať reálnejší obraz o stave exekúcií na Slovensku. Na súdoch je vedených od roku 1996 viac ako 3,2 milióna exekučných konaní. Približne 70 percent z nich je nevymožiteľných. Dôvodom je najmä nedostatok majetku dlžníka, vyhlásené konkurzy, reštrukturalizácie, fingované predaje spoločností. Skutočne vysoké percento veriteľov sa tak nikdy nedostane k vlastným finančným prostriedkom.

„Doba vymožiteľnosti exekúcie je individuálna. Rozdiel je iste pri posudzovaní majetkových pomerov fyzických a právnických osôb. Fyzická osoba môže časom nadobudnúť majetok, môže sa zamestnať alebo môže napríklad začať poberať dôchodok, preto aj výkon exekúcie môže byť zložitejší a dlhodobejší, čo sa týka spôsobov zisťovania majetku. Údaje o právnickej osobe, ktorá nevykonáva žiadnu činnosť, nemá žiaden majetok, žiadnych zamestnancov, sú o čosi jednoduchšie zdokumentovateľné,“ informovala S. Kolesárová. 

Kedy exekúciu vymažú

Exekúcia má byť vymazaná do 14 dní po tom, ako bude úspešne ukončené vymáhanie dlhu. 

„Všetky neukončené exekúcie budú v registri, teda aj tie, ktoré sa začali pred 20 rokmi. Exekučné konanie sa ukončí buď vymožením, teda úspešne, alebo rozhodnutím súdu. Súd vydá rozhodnutie o zastavení konania v prípade, ak je dlžník nemajetný. Súdny exekútor aj v tomto prípade vymaže konanie z registra,“ vysvetľuje súdna exekútorka Anetta Demešová.

Pripomína, že zákon neurčuje exekútorovi, ako dlho má viesť exekučné konanie. V praxi to prebieha tak, že väčšina veriteľov nemá záujem na tom, ak je dlžník nemajetný, aby sa exekúcie ukončovali hneď po prvom zisťovaní majetku, ak je dlžník nemajetný.

„Exekútor vedie konanie niekoľko rokov a počas tohto času pravidelne zisťuje majetok dlžníka. Exekútor je viazaný povinnosťou konať. Počas tohto konania, zisťovania majetku dlžníka, vznikajú exekútorovi náklady. V neúspešných exekúciách potom vzniknuté náklady platí exekútorovi veriteľ, teda navrhovateľ konania.“ Toto je podľa A. Demešovej dôvod, prečo sa niektorí veritelia rozhodnú tak, že podajú súdnemu exekútorovi návrh na zastavenie konania. 

Ako vznikal register

  • Vznik centrálneho registra exekúcií schválila Národná rada Slovenskej republiky v roku 2014 v rámci zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní.
  • Register exekúcií upravuje zákon č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok).
  • Vyhláška č. 355/2014 Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky z 10. decembra 2014 o centrálnom registri exekúcií upravuje podrobnosti o registri exekúcií.
  • Od 1. januára 2015 sú súdni exekútori povinní zapísať do registra každú novú exekúciu, prípadne aktualizovať údaje už prebiehajúcej a neukončenej exekúcie.

Zápisy

  • exekútor, ktorý je poverený vykonaním exekúcie, zástupca, náhradník alebo nástupca exekútora vykonáva do registra exekúcií do siedmich dní od právoplatnosti rozhodnutia zápis, zmenu a výmaz údajov o právoplatne neskončenej exekúcií podľa § 211a ods. 1 zákona, odkedy sa súdny exekútor dozvedel alebo mohol dozvedieť o skutočnostiach rozhodujúcich pre zápis, zmenu alebo výmaz týchto údajov,
  • ak bola exekúcia právoplatne zastavená alebo skončená inak ako zastavením, vykoná exekútor výmaz všetkých údajov o vedenej exekúcii z registra exekúcií do 14 dní, odkedy sa exekútor dozvedel alebo mohol dozvedieť o skončení exekúcie,

Poplatky za register exekúcií

Komore patrí za každý prístup do registra exekúcií odmena, ktorej výška sa určuje v závislosti od počtu prístupov jedného používateľa v období kalendárneho roka:

Do 500 prístupov – 2 eurá

501 až 1 000 prístupov – 1 euro

1001 až 10000 prístupov – 0,50 eura

10 001 až 500 000 prístupov – 0,25 eura

500 001 a viac prístupov – 0,20 eura

za výpis – 2,50 eura za stranu