Pozornosť devízového trhu púta v novembri kábel, ako sa v slangu obchodníkov označuje kurz britskej libry k doláru.

Dramatické zníženie kľúčových šterlingových úrokov až o 150 bázických bodov, makroekonomické správy potvrdzujúce, že situácia na ostrovoch je natoľko vážna, že si vyžaduje rezolútnu reakciu menovej politiky, ako aj pripustenie guvernéra Bank of England Mervyna Kinga, že je pripravený pokračovať v boji s recesiou ďalším znižovaním úrokov, prispeli k prehĺbeniu novembrových strát libry nad päť percent (pri takmer stabilnom, hoci volatilnom kurze eura k doláru).

Od zostrenia turbulencií na svetovom finančnom trhu sa libra prepadla bezmála o štvrtinu, euro takmer o 19 %. Jen si v rovnakom období zapísal 12-percentný profit. Po prepade libry na najnižšiu úroveň od júna 2002 a hladkom prelomení okrúhlej hranice 150 centov/GBP sa zrak obchodníkov upiera na nasledujúcu okrúhlu métu.

Minulotýždňové štatistiky o rekordnom októbrovom prepade v americkom maloobchode kompenzovali správy potvrdzujúce začiatok technickej recesie vo viacerých dominantných hospodárstvach eurozóny.

Napriek pokračujúcej zraniteľnosti Wall Streetu dolár pre odlev investícií z rozvíjajúcich sa trhov nereaguje na klíčiacu zámorskú recesiu tak dramaticky.

Americká centrálna banka aj federálna vláda na jej blízkosť začali odpovedať citeľnými opatreniami už pred viac než rokom. Odkladanie reakcie na starom kontinente prispieva k skeptickejšiemu pohľadu na tempo a potrebný rozsah zníženia kľúčových euroúrokov (už na prelome rokov pod trojpercentnú hranicu), ale aj na vyhliadky kurzu eura k doláru.

Podľa americkej komisie pre obchodovanie s komoditami a derivátmi aj napriek dlhoročným rekordným minimám v úvodných novembrových týždňoch ďalej rástla celková krátka pozícia investorov predpokladajúcich oslabenie libry.

Celková krátka pozícia v eurách sa uprostred mesiaca nezvyšovala, tak ako od konca júla však medzi investormi prevažujú očakávania jeho slabšieho kurzu. V oboch predchádzajúcich týždňoch síce nepatrne klesla dlhá derivátová pozícia v jenoch, aj blízko októbrových viac než 13-ročných rekordov stále prevažujú medzi obchodníkmi očakávania silnejšej japonskej meny.

Bezprostredné riziko ďalšieho koncoročného zosunu akciových trhov pripomína potenciál na pokračovanie likvidácie investičných pôžičiek v jenoch a repatriácie jenových i dolárových zámorských investícií.

Koncoročná zraniteľnosť mien rozvíjajúcich sa trhov je zrkadlovým obrazom potenciálu pre silnejší dolár (k euru i libre) a jen (nielen k doláru a euru). Hoci intenzívne opatrenia na podporu finančného sektora zmiernili toto dominujúce októbrové riziko, v novembri úlohu rozbušky na finančnom trhu nahradili množiace sa signály recesie v najväčších rozvinutých hospodárstvach.

Útek do bezpečia či vyhľadávanie kvality je trend, ktorý okrem výnosných pohybov na devízových trhoch praje cenám štátnych dlhopisov a mal by im (najmä pokiaľ ide o nemecké Bundy) naďalej žičiť aj v najbližších troch štvrťrokoch.