Konzultačná spoločnosť Thunder Said Energy vypočítala, že tento rok vzrastú globálne energetické náklady na historické maximá. Oproti roku 2021, kedy svet zaplatil za energie 6,5 percenta svojho HDP, v tomto roku to bude dvojnásobok.

Táto energetická „daň“ ďalej zvýši infláciu a zníži spotrebiteľské výdavky, čím priškrtí ekonomický rast. Napriek viac ako 6-percentnej strate globálneho HDP, uvedený ekonomický šok nie je potenciálne najväčším problémom dramatického rastu energií.

Na rozdiel od roku 2008 sa už nehovorí iba o ropnom šoku. Svet zažíva aj šok plynový, uholný, pšeničný či olejový. A opäť to neplatí iba pre energie alebo potraviny. Minulý týždeň zažili burzy jeden z najväčších pohybov priemyselných kovov v histórii, keď cena niklu vzrástla za dva dni o nepredstaviteľných 250 percent.

Kým laik vidí za masívnym pohybom iba rast cien, profesionál v ňom vidí zásadné riziko pre stabilitu finančného systému. Dôvody sú rovnaké ako tie, pre ktoré nikel tak prudko vystrelil. Tieto dôvody platia aj pre ostatné komodity, ktoré mohli minulý týždeň nikel nasledovať.

Systémové riziko komoditných obchodníkov

Jedným z následkov ukrajinského konfliktu bude, že svet omnoho lepšie spozná mená štyroch najväčších svetových obchodníkov s komoditami. Ide o Glencore, Cargill, Vitol a Trafiguru. A zároveň si uvedomí systémové riziko s nimi spojené.

Len títo štyria obchodníci majú na svedomí prepravu materiálov v hodnote 700 miliárd dolárov ročne. Spolu s ostatnými veľkými firmami zabezpečujú dodávky komodít po celom svete v objeme biliónov dolárov. Pokiaľ by zbankrotovali, svet by prišiel o dodávky najdôležitejších surovín.

A zdá sa, že od toho nebol ďaleko. S tým, ako sa zaviedli ruské sankcie, ceny komodít začali prudko rásť a s nimi aj riziko prežitia najväčších komoditných domov. Ich dlhopisy začali prudko strácať na hodnote. Investori a obchodníci cítili rastúce riziko. Toto riziko sa zhmotnilo v prípade niklu a mohlo sa zhmotniť aj v prípade ďalších komodít a ich predajcov.

Slučka záhuby

Slučka záhuby funguje pomerne jednoducho. Komoditný obchodník, ako napríklad Trafigura, nakúpi ruskú ropu za 80 dolárov za barel. Túto ropu rozváža a predáva po celom svete, napríklad za 90 dolárov. Tým dosahuje určitú ziskovú maržu.

Aby si však túto ziskovú maržu Trafigura ochránila, potrebuje si zaistiť predajnú cenu ropy. Jediný spôsob, ako to spraviť, je predať na trhu futuritné kontrakty ropy za trhovú cenu, napríklad 85 dolárov. Tým si zaistí zisk 5 dolárov. Má to však jeden háčik.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa