Doslova niekoľko dní po tom, čo Magyar Nemzeti Bank varovala pred spoliehaním sa na ostatné oživenie chuti globálnych investorov po rizikovejších aktívach i menách, otriasla stredoeurópskymi trhmi dubajská explózia. V závere novembra na ňu najcitlivejšie doplatil forint (-1,5 %), ktorý sa priblížil k mesačnému minimu 275 HUF/EUR. Zlotý po prvý raz za ostatné tri týždne testoval hranicu 4,19 PLN/EUR. K štvortýždňovému minimu 26,4 CZK/EUR sa priblížila česká mena.
Keď sa objavila správa o úspešnom napredovaní rokovaní o reštrukturalizácii dubajských dlhov, všetky stredoeurópske meny si zapísali rýchle zisky, korešpondujúce s nádejným oživením na svetových akciových trhoch. Aj reakcia z ostatných dvoch týždňov znova pripomenula, ako citlivo sa obchodovanie s menami stredoeurópskeho regiónu naďalej nesie v zajatí externých impulzov.
Korekcia po úvodnej úľave zo situácie v zálive sa udržala nad hranicami 25,93 CZK/EUR, 271 HUF/EUR a 4,1037 PLN/EUR. Posilnenie zlotého podporila správa o lepšom než očakávanom raste domáceho hospodárstva v treťom štvrťroku (1,7 %). Oproti ostatným krajinám regiónu výrazne menej otvorená poľská ekonomika ťažila zo zlepšenia čistého vývozu, ako aj opätovného nárastu zásob. Medziročný pokles domáceho dopytu sa v treťom štvrťroku zmiernil na -1,2 %. Pokles hrubých fixných investícií dosiahol -1,5 %. Medziročný pokles vývozu sa zmiernil na 9,5 %, najlepší výsledok v tomto roku.
Člen výboru pre menovú politiku poľskej národnej banky Jan Czekaj napriek nadšeniu trhu varoval pred prirýchlym optimizmom z návratu prudkého rastu. Upozornil na pokračujúci výrazný vplyv udalostí v zahraničí a vysokú neistotu sprevádzajúcu vyhliadky svetového hospodárstva.
Podľa guvernéra banky Slawomira Skrzypeka mierne optimistickejší výsledok nemení vyhliadky ďalšieho rozhodovania o úročení zlotého. Ten by si mal úrokové status quo udržať aj v úvode budúceho roka. Krátko pred zverejnením štatistík o HDP zaostali za očakávaniami októbrové výsledky maloobchodných tržieb (2,1 % medziročne) i miery nezamestnanosti (11,1 %).
Ak sa susedným menám nepodarí posilniť sa trvácne až pod úrovne 25,636 CZK/EUR, 267,2 HUF/EUR a 4,0662 PLN/EUR, bolo by predčasné kričať hop. Najmä po tom, čo aj nečakané udalosti v Perzskom zálive pripomenuli minulotýždňové varovania šéfa maďarskej národnej banky Andrása Simora, že „existuje hrozba, že tempo ostatného zvýšenia apetítu po riziku bolo rýchlejšie, než by odôvodňovalo zlepšenie fundamentov globálneho hospodárstva“.
Podľa niektorých pozorovateľov bol šok z Dubaja len inou verziou pokračujúcich dôsledkov ostatnej recesie, už nie primárne pochádzajúcich z finančných trhov, ale z reálnej ekonomiky.
Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko.