Ukazuje sa, že slová Magyar Nemzeti Bank (MNB) sa oplatí pozorne sledovať, a nielen pokiaľ ide o varovania na adresu rozpočtovej nedisciplinovanosti. Aj na začiatku jesene opakovane upozorňovala na prirýchly optimizmus týkajúci sa letného zlepšenia situácie na svetových trhoch. V druhej polovici októbra uviedla, že sa „ešte uvidí, či a ako dlho bude pokračovať zlepšenie situácie na finančných trhoch“.
Krátko po zverejnení tohto varovania sa indikátor averzie investorov k riziku z viac než jednoročných miním vyšvihol na najvyššie úrovne od začiatku júla. Ostatná vlna rastúcej nedôvery investorov k rizikovejším aktívam pokračovala aj v úvode novembra.
Skúška času tak potvrdila, že napríklad výrazné zisky fundamentálne stále najzraniteľnejšieho maďarského forintu počas ostatných mesiacov boli napriek ozdravným opatreniam v štátnom rozpočte stále najmä dôsledkom priaznivých externých impulzov. Vo chvíli, keď tie v súlade s varovaním MNB odzneli, zaradil sa maďarský forint na čelo rebríčka aj opačným, depreciačným smerom.
Ostatné rekordné zisky podporené rekordmi Wall Streetu oslavovali na susedných trhoch len nedávno, 21. októbra. Odvtedy sa forint oslabil k euru o 5,5 %, poľský zlotý o 3,4 % a koruna o dve percentá. Najmenšie oslabenie o 0,2 % zaznamenal rumunský leu, no najmä vďaka tomu, že už od polovice septembra testuje na strane oslabenia úrovne blízko novoročných dlhodobých rekordov (4,353 RON/EUR).
Návrat turbulencií na stredoeurópske trhy zrejme spečatil diskusiu českých menotvorcov o tom, či podporiť hospodárstvo znížením úrokov (1,25 %). To je tento týždeň nepravdepodobné. Ešte v októbri niektorí z členov ich bankovej rady nepriamo naznačili, že v malej a otvorenej ekonomike nie je zníženie úrokov jediným nástrojom, ako dosiahnuť uvoľnenie menových podmienok.
Ďalším je oslabenie výmenného kurzu, ktorý uľahčuje dýchanie exportne orientovanému priemyslu. Ten septembrové rekordné posilnenie kurzu „oslávil“ návratom medziročného poklesu produkcie na dvojciferné úrovne (-11,9 %).
Aj napriek podobnému efektu miernejšieho porovnávacieho východiska spred roka by mal v septembri pokračovať takmer 20-percentný medziročný pokles priemyselnej produkcie v Maďarsku. V závere októbra sa bez prekvapení zaobišlo aj rozhodovanie Národnej banky Poľska o základnom úročení zlotého (3,5 %).
Po vyhrotení politickej nestability v Bukurešti sa stenčil i manévrovací priestor ich národnej banky, ktorá na začiatku novembra potvrdila základné sadzby (8 %) na najvyššej úrovni spomedzi krajín Európskej únie. Hoci exportný priemysel aktuálne turbulencie susedných mien uvíta, s výnimkou Prahy môže regionálnym centrálnym bankám opäť spôsobiť inflačné vrásky práve v období, keď by reálna ekonomika uvítala skôr lacnejšie úvery.
Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko.
Foto na titulke - Flickr.com