Podľa § 127 ods. 1 OZ Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie okrem iného nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom a vibráciami. 

Tiež podľa § 11 ods. 1 Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov platí, že vlastník je  povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

Riešenie súdnou cestou

Občiansky zákonník v § 11 ods. 5 dokonca umožňuje konať súdu. A to vtedy, ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že ... alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

Ide o prípad takzvaných susedských práv a je vyjadrením princípu podľa Čl. 20 ods. 3 ústavy SR: Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom. 

Obranou je tzv. susedská žaloba, ktorou sa žalobca môže domáhať, aby súd prikázal vlastníkovi bytu nad vami zdržať sa takého konania, ktorým sused zasahuje do vašich vlastníckych práv (užívanie je súčasťou vlastníckeho práva).

Dôkazy sú potrebné

Keďže vlastnícke právo, ako tzv. právo absolútne umožňuje vlastníkovi konať všetko, čo zákon nezakazuje, nemôže ani súd prikázať vlastníkovi aby niečo konal. Môže mu ale uložiť, aby sa nejakého konania zdržal (napr. prania v nočných hodinách). 

V uvedenom konaní bude na žalobcovi (vás), aby ste súdu osvedčili, že žalovaný (sused) koná tak, že vás pritom obťažuje. Musíte teda uvedené tvrdenia preukázať. V praxi sa to deje nahrávkami, meraniami hluku a vibrácií, svedectvom napríklad policajnej hliadky a podobne. 

Nútený predaj bytu je možný až v prípade opakovaného porušenia súdom uloženej povinnosti. 

Konať môže aj správca domu

Niektoré bytové domy majú spoločenstvom vlastníkov alebo spoluvlastníkmi schválený domový poriadok, ktorý obvykle rieši aj nočný pokoj. V takomto prípade je možná aj súčinnosť správcu alebo predsedu spoločenstva, aby vyzval uvedeného vlastníka na zdržanie sa takéhoto konania. 

Pre úplnosť je potrebné dodať, že vašim problémom nie je, že sused v nočných hodinách perie, ale skutočnosť, že Vás v nočných hodinách ruší. Rušenie nočného pokoja je možné tiež klasifikovať ako priestupok v zmysle § 47 ods. 1 písm. b) Zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v platnom znení, ktorý by mal byť prerokovaný obcou v rámci priestupkového konania. Nezávisle od súdneho sporu je teda možné vec riešiť aj v rámci tohto konania.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Sused perie v noci. Ako zabrániť rušeniu nočného pokoja?
Sused perie v noci. Ako zabrániť rušeniu nočného pokoja?
Sused perie v noci. Ako zabrániť rušeniu nočného pokoja?
Sused perie v noci. Ako zabrániť rušeniu nočného pokoja?