Pravda je, že v minulosti súd vyzval navrhovateľa na zaplatenie súdneho poplatku výzvou v dodatočnej 10-dňovej lehote. Ak žalobca súdny poplatok nezaplatil, súd počkal 1–2 mesiace a uznesením zastavil súdne konanie.
Proti uzneseniu o zastavení súdneho konania bolo možné podať odvolanie v 15-dňovej odvolacej lehote. Ak sa navrhovateľ odvolal proti uzneseniu o zastavení súdneho konania a súdny poplatok zaplatil v priebehu plynutia odvolacej lehoty, súd uznesením zrušil uznesenie o zastavení konania a pokračoval v súdnom konaní.
Nové podmienky
Platná právna úprava je diametrálne odlišná a musíme dať za pravdu vyššiemu súdnemu úradníkovi, ktorý zastavil súdne konanie kvôli nezaplatenému súdnemu poplatku. Podľa ustanovenia § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v platnom znení, ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy. Ak aj napriek výzve súdny poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený.
Vo vašom prípade vás súd vyzval na zaplatenie poplatku v 10-dňovej lehote, avšak výzvu ste nerešpektovali a súd uznesením konanie zastavil. Pri vymáhanej výške pohľadávky 20 000 € bol súdny poplatok 6 % zo žalovanej sumy, čo po prepočte vychádza na 1 200 €.
Ďalšia žaloba
Podľa platného znenia zákona sa s tým nič nedá robiť. Jedinou výnimkou je, že by súd nesprávne vyčíslil súdny poplatok (žiadal zaplatiť súdny poplatok vo vyššej ako zákonnej výške) alebo súd napriek nezaplatenému súdnemu poplatku začal vo veci konať a vykonal procesné úkony: napríklad vyzval žalovaného na vyjadrenie k žalobe. Predpokladáme, že sa to vo vašom prípade nestalo, a preto je zastavenie súdneho konania nezvratný proces.
Platná právna úprava týkajúca sa právnych následkov zmeškania lehoty na zaplatenie súdneho poplatku je striktná a v niektorých prípadoch nespravodlivá. Problém vyvoláva najmä v prípadoch, kedy existuje zákonná prekluzívna lehota na podanie žaloby.
Modelovou situáciou je daňová žaloba, na ktorej podanie zákon stanovuje 2-mesačnú lehotu, pričom výslovne stanovuje, že zmeškanie lehoty nemožno odpustiť. Ak si daňový subjekt necháva podanie správnej žaloby na poslednú chvíľu a zmešká lehotu na zaplatenie súdneho poplatku, hrozí že daňovú žalobu nebude môcť podať druhýkrát. Riešenie tohto prípadu je odlišné: ak nebola zmeškaná premlčacia lehota, môžete podať žalobu druhý raz. A tentokrát odporúčame ustrážiť si lehotu na zaplatenie súdneho poplatku.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.