Hedžové fondy sa stávajú terčom čoraz väčšej kritiky. V 90. rokoch minulého storočia aktívne spravované fondy dosahovali nadpriemerné výsledky, pričom investiční manažéri sa dokázali úspešne vyrovnať aj s kolapsom internetových spoločností na prelome tisícročia. Odvtedy však ich návratnosť v porovnaní so širokým trhom rapídne klesá.

Podľa údajov od Nasdaq eVestment americké trhy dosahovali lepšie výsledky ako hedžové fondy v posledných deviatich z desiatich rokoch. Tento trend nie je prekvapujúci. Pred viac ako dekádou naň upozorňoval Warren Buffett miliónovou stávkou. Jej znenie je jasné: nízko nákladový indexový fond S&P 500 v desaťročí medzi rokmi 2008 a 2018 prekoná súbor aktívne spravovaných hedžových fondov. Tak sa aj stalo a Buffett stávku s prehľadom vyhral.

V súvislosti s tým, viacerí investori stratili trpezlivosť. Hedžové fondy v posledných piatich rokoch zaznamenali odlev kapitálu vo výške takmer 150 miliárd dolárov, informuje Financial Times. „Dôvod je jednoduchý. Poplatky investičných manažérov neodpovedajú výkonnosti, ktorú dosahujú,” vysvetľuje Richard Byworth, investičný špecialista zo spoločnosti Syz Capital.

Presun k pasívnemu riadeniu investícií núti niektoré fondy uzavrieť svoje kancelárie natrvalo. V roku 2020 tak urobila známa európska spoločnosť Lansdowne Partners, ktorá po sérií nezdarov ukončila operáciu svojho vlajkového fondu, ktorý kedysi spravoval takmer tri miliardy dolárov.

Keir Starmer and Rachel Reeves Visit The London Stock Exchange
Neprehliadnite

Európske burzy strácajú iskru. Firmy sa presúvajú do Spojených štátov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa