Traja bankoví analytici pravidelne štvrťročne predpovedajú, ako sa budú vyvíjať úroky v eurozóne a aký dopad to bude mať na úročenie vkladov a hypoték na Slovensku. Pre prvý štvrťrok 2013 sa zhodujú na tom, že pri vkladoch sa treba skôr pripraviť na pokles sadzieb. U úverov prinesie začiatok roka tradičné zdraženie, keďže banky vtedy neponúkajú takmer žiadne akcie. S príchodom jarných zliav môžu úvery zlacnieť aj pod súčasnú úroveň.
Mária Valachyová, senior analytičika Slovenskej sporiteľne
Predpokladám, že úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) by ešte mohli klesnúť o štvrť bodu na 0,5 percenta. Zároveň nečakám, že by depozitná sadzba ECB, ktorá je teraz na nule, klesla do záporných hodnôt. Preto by prípadné zníženie kľúčovej sadzby nemalo výraznejšie ovplyvniť medzibankové sadzby Euribor, ktoré sú výrazne nižšie než kľúčová sadzba ECB.
Úrokové sadzby na úveroch na bývanie posledné mesiace klesli, čo súvisí s tradičnými jesennými akciami. Tie však čoskoro skončia, a preto by som očakávala v prvom štvrťroku 2013 skôr mierny rast úrokov. Vývoj bude závisieť od viacerých faktorov, vrátane rizikových nákladov, nákladov na likviditu a výnosov zo slovenských štátnych dlhopisov. Práve prípadný rast výnosov, ktoré dosahujú historické minimá, by sa prejavil aj v úročení úverov a vkladov.
Preto čo sa týka načasovania úveru, myslím si, že bude o niečo výhodnejšie vziať si úver ešte tento rok a neodkladať to na budúci rok. Úrokové sadzby z vkladov mali v tomto roku skôr klesajúcu tendenciu a predpokladám, že aj v ďalších mesiacoch budú skôr mierne klesať, prípadne stagnovať.
Eva Sadovská, analytička Poštovej banky
Európska centrálna banka (ECB) znížila svoju základnú sadzbu na historické minimum 0,75 percenta ešte v júli a bolo to zatiaľ aj posledné zasadnutie, na ktorom sadzbami pohla. Odhadujeme, že ECB sadzby nebude znižovať ani v prvom štvrťroku 2013.
Vývoj úrokových sadzieb, či už na vkladoch alebo na úveroch, závisí ale nielen od vývoja základnej sadzby ECB a sadzieb na medzibankovom trhu, ale aj od konkurenčného boja a obchodnej politiky jednotlivých bánk.
V prípade úverov zohráva rolu aj riziková prirážka, ktorá má v horších ekonomických časoch tendenciu rásť. Pre posledné mesiace roka je navyše typický zvýšený záujem klientov o spotrebné úvery. Zvýšený dopyt pred Vianocami ale podporujú aj samotné banky ponukou rôznych benefitov. Január býva štandardne jedným z najhluchších úverových mesiacov, a preto práve záver roka považujeme za vhodný pre vybavenie si spotrebného úveru.
Úvery na bývanie sú v kurze predovšetkým počas jarných a letných mesiacov roka, kedy prebieha aj stavebná sezóna.
V prípade vkladov je momentálne na trhu evidovaný skôr pokles ako nárast úrokov a ani v nasledujúcich mesiacoch nepočítame s masívnejším nárastom úrokov. Dôvodom je situácia na medzibankovom trhu, na ktorom sú úrokové sadzby takpovediac na dne. Mnohé banky ale aj naďalej ponúkajú pomerne atraktívne úroky, najmä na viacročných termínovaných vkladoch. Predpokladáme ale, že v nasledujúcich mesiacoch banky uprednostnia namiesto zvyšovania úrokov iné parametre, ktorými budú chcieť osloviť klienta.
Marek Gábriš, analytik ČSOB
V úvode nového roka môže na trhoch pretrvávať nervozita s rizikom jej prelievania do reálnej ekonomiky. To môže mať za následok, že sa Európska centrálna banka (ECB) opätovne rozhodne znížiť základnú úrokovú sadzbu z 0,75 na 0,50 percenta. Na trhoch už aj tak pretrváva prebytok likvidity, čo zatláča krátkodobé úrokové sadzby na medzibankovom trhu hlboko pod oficiálnu reposadzbu ECB. Sadzby pre depozitá by tak mohli ísť nižšie už teraz. Jediný dôvod, prečo sa tak nedeje, je konkurencia na trhu vkladov a absencia akejkoľvek spoluúčasti sporiteľov v prípade krachu banky.
Sadzby na dlhšie depozitá idú nadol iba pomaly, keďže tu panuje tvrdá konkurencia. Čiže priestor na ďalšie znižovanie v priemere za depozitné portfólio klesá. Naopak, sadzby úverov klesajú, aj keď možno opatrnejšie, čo vytvára v bankách tlak a pokles ziskovosti. Na strane úverov by mohol tento mierny pokles ešte pokračovať. Ako rýchlo, bude závisieť od vývoja likviditných prirážok či ceny zdrojov, ktoré ovplyvňujú najmä faktory ako výnosy štátnych dlhopisov, sadzby na depozitné produkty a tiež vývoj delikvencie úverov.
Vo všeobecnosti je asi lepšie sa poponáhľať s uložením peňazí a ak to umožňuje rodinné plánovanie, tak sa ich vzdať na dlhší čas, čo zvýši možnosť získať vyšší úrok. Naopak, budúci rok by mohol o čosi viac priať dlžníkom a ich sadzby môžu eventuálne ešte klesnúť. Pre dlžníkov však bude dôležité nielen ako sa pohne sadzba, ale aj dostupnosť úverov. Teda napríklad na akú hodnotu nehnuteľnosti môžu získať úver.
Prečítajte si aj predošlé predpovede analytikov.