Základná zákonná úprava ručenia vychádza z ustanovení §§ 546 až 550 Občianskeho zákonníka. Táto právna úprava je iba rámcová, smrť ručiteľa a s tým spojené dôsledky na zabezpečovaný veriteľsko-dlžnícky vzťah bližšie nerieši. 

Podľa zákona dlžník nemá v prípade smrti ručiteľa povinnosť oznámiť túto udalosť veriteľovi. S opomenutím dlžníka informovať veriteľa o ručiteľovej smrti nie sú spojené žiadne sankcie. 

Čo hovorí zmluva

V niektorých prípadoch oznamovaciu povinnosť dlžníka vo vzťahu k veriteľovi ukladá priamo zmluva o pôžičke, ktorá sa potom zaoberá aj dôsledkami porušenia povinnosti. V určitých prípadoch sa dlžník vôbec nemusí dozvedieť o ručiteľovej smrti, prípadne sa veriteľ o tejto udalosti dozvie aj bez toho, aby ho o tom dlžník musel informovať. 

Medzi najčastejšie zmluvné následky, ktoré sú spojené so smrťou ručiteľa, patrí povinnosť dlžníka doplniť zabezpečenie veriteľovej pohľadávky o ďalšieho spôsobilého ručiteľa, prípadne zriadiť záložné právo na majetok v prospech veriteľa. Ak v primeranej lehote nedôjde k uspokojivému doplneniu zabezpečenia veriteľovej pohľadávky, zmluva o pôžičke zvykne veriteľovi priznávať právo žiadať od dlžníka okamžité splatenie celej pôžičky. Táto možnosť musí byť expressis verbis uvedená v zmluve o pôžičke. 

Dlžník spláca

Vo vami uvedenom prípade zmluva otázku prípadnej smrti jedného z ručiteľov nerieši. Pri hľadaní odpovede treba vychádzať zo samotnej podstaty právneho inštitútu ručenia. Ručiteľský záväzok je subsidiárny, akcesorický záväzok, ktorý existuje v závislosti od primárneho právneho vzťahu veriteľa a dlžníka. 

Ručiteľ zodpovedá za splatenie dlhu veriteľovi iba podporne popri hlavnom dlžníkovi. Veriteľ je preto povinný obrátiť sa s písomnou požiadavkou na splatenie svojej pohľadávky najprv na dlžníka. Až vtedy, keď ani napriek písomnej výzve dlžník pôžičku riadne nespláca, môže sa veriteľ domáhať v tomto rozsahu plnenia od ručiteľa.

Ak je pôžička dlžníkom riadne splácaná, smrť ručiteľa nemusí mať pre veriteľa žiadne negatívne dôsledky. Navyše, vo vašom prípade bola pôžička zabezpečená až dvoma ručiteľmi. 

V praxi nie je nezvyčajné, ak veriteľ v zmluve o pôžičke požaduje na zabezpečenie pohľadávky vyšší počet ako dvoch ručiteľov. Závisí to najmä od výšky poskytovanej pôžičky. 

Pri vyšších sumách pôžičky sa okrem viacerých ručiteľov vyžadujú aj iné spôsoby zabezpečenia pohľadávky, ako je napríklad záložné právo. Týmto spôsobom sa veriteľ snaží minimalizovať riziká spojené s prípadnou insolventnosťou, či smrťou dlžníka alebo ručiteľa. 

Zánik ručiteľského záväzku

Je potrebné zdôrazniť fakt, že ručiteľský záväzok zaniká smrťou ručiteľa iba vtedy, ak mu ešte za jeho života nevznikla povinnosť splniť dlh namiesto dlžníka. Pokiaľ ručiteľ zomrie až potom, čo ho veriteľ vyzval na splnenie dlhu za dlžníka, povinnosť uspokojiť veriteľovu pohľadávku prechádza na dedičov a vstupuje ako záväzok do dedičského konania. 

Dedičia zodpovedajú za splnenie pohľadávky veriteľa až do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. Ak zmluva o pôžičke neustanovuje niečo iné, v zmysle platnej občianskoprávnej úpravy ručenia nevznikajú pre dlžníka v dôsledku smrti ručiteľa vo vzťahu k veriteľovi žiadne osobitné povinnosti, a teda ani notifikačná povinnosť. 

Žaloba

V prípade nezaplatenia pôžičky dlžníkom a subsidiárne ani ručiteľom(-mi), veriteľ bude  vymáhať pohľadávku súdnou cestou. Dôležité je správne naformulovať petit žaloby o zaplatenie dlžnej sumy. 

Povinnosť dlžníka  a  ručiteľa zaplatiť záväzok je legislatívne konštruovaná ako tzv. solidárna zodpovednosť. V žalobe bude figurovať ako žalovaný v 1. rade dlžník, ako žalovaný v 2. rade prvý ručiteľ a ako žalovaný v 3. rade druhý ručiteľ. 

Žalobný petit bude znieť tak, že žalovaní v 1., 2. a 3. rade sú povinní zaplatiť dlžnú sumu spoločne a nerozdielne, pričom zaplatením záväzku jedným žalovaným zaniká v rozsahu plnenia platobná povinnosť ostatným žalovaným. V praxi to znamená, že ak je dlžník insolventný a ručiteľ má exekvovateľný majetok, exekútorský úrad bude vymáhať pohľadávku od ručiteľa. 

V prípade zaplatenia pôžičky ručiteľom namiesto dlžníka má ručiteľ tzv. regresný nárok vo vzťahu k dlžníkovi. Môže sa domáhať vrátenia finančných prostriedkov od dlžníka v rozsahu, v ktorom zaplatil pôžičku veriteľovi namiesto dlžníka. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Študentská pôžička a nový ručiteľ
Študentská pôžička a nový ručiteľ
Študentská pôžička a nový ručiteľ
Študentská pôžička a nový ručiteľ