Vláda nakoniec predsa len pomôže drobným podnikateľom s drahými energiami. Na prvý pohľad to vyzerá dobre, aspoň z informácií prezentovaných politikmi. Rozhodla, že dodávatelia energií niektorým pošlú nové zálohové platby, ktoré budú nižšie než tie súčasné.

Firmám, ktoré už účet zaplatili, dodávatelia peniaze vrátia. A pomoc vraj bude oveľa štedrejšia ako doteraz. To je len pár noviniek, ktoré majú zabrániť tomu najhoršiemu – krachu ich biznisu. Nie všetko je ale také výhodné, ako tvrdia.  

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
Neprehliadnite

Daniari rozdávajú Slovákom verejné vysvedčenia, uvidia ich všetci. Nemusia odrážať realitu

Realita je odlišná. Všetky faktúry za december treba zaplatiť, avšak nové faktúry za január regulovaným subjektom dodávatelia energií upravia. Neregulované subjekty musia faktúry tiež zaplatiť, následne však môžu ministerstvo hospodárstva požiadať o kompenzácie. Aj tak im oproti vlaňajšku zdražejú faktúry o desiatky až stovky percent, čo vláda otvorene nehovorí.

Pomoc s energiami pre regulované subjekty má podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka stáť štátnu kasu zhruba 58 miliónov eur.  „Celkový rámec na energie máme spolu s minulým rokom 5 miliárd eur. Myslím, že môže ísť dostatok zdrojov na to, aby podnikateľský segment netrpel," zdôraznil štátny tajomník.

Vláda prijala novú vyhlášku

Nariadenie, ktoré 16. januára prijala vláda, počíta so zastropovaním cien elektriny a plynu pre odberateľov z radov malých firiem s ročnou spotrebou do 30 MWh elektriny a 100 MWh plynu. Zároveň platí, že rozdiel medzi zastropovanou cenou a cenou schválenou danému dodávateľovi regulačným úradom bude kompenzovať štát len pre regulované subjekty. A to na mesačnej báze. Vláda sa oprela o nový inštitút krízovej regulácie, ktorý získala nedávnou novelizáciou energetickej legislatívy.

Tento nástroj vláde v praxi umožňuje vstúpiť do výkonu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a „prebiť“ jeho cenové rozhodnutia vládnymi nariadeniami. „Dodávatelia energií preto nemôžu výraznejšie uplatniť zvýšenie cien energií voči domácnostiam ani malým podnikateľom, ktorí sú cenovo regulovaní. Ak by vládny zásah neprišiel, platili by cenové rozhodnutia ÚRSO, ktoré počítajú s výrazným nárastom cien elektriny, plynu aj tepla,“ objasnil pre TA3 šéfredaktor energieportal Radovan Potočár.

Oproti predchádzajúcemu nastaveniu vládnej pomoci pre malé regulované podniky cez energodotácie bude nový model v podobe zastropovania štedrejší.

„Budú mať kompenzovaných nie 80 percent z rozdielu, ale 100 percent z rozdielu medzi regulovanou a zastropovanou cenou," priblížil premiér E. Heger. Mnohí podnikatelia sú však po vyhláseniach politikoch zmätení, či majú alebo nemajú platiť vysoké faktúry na energie. TREND zisťoval, na čo sa treba zamerať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa