V uplynulom týždni pokračoval rast cien komodít s výnimkou ropy. Na trhu New York Mercantile Exchange decembrové dodávky zlata v divízii COMEX zdraželi o 3,7 USD na 1 277,5 USD za uncu, čo bolo už tretie historické maximum za jediný týždeň. V Londýne zatváralo zlato na 1 274 USD/unca.

Decembrové dodávky striebra získali v New Yorku 4,5 centu na 20,816 USD/unca, v Londýne až 20,85 USD/unca. Kov tak prelomil tridsaťročné maximum z marca 2008, kedy sa dostalo najvyššie od roku 1980. Za posledné štyri týždne tak striebro zdraželo o 15 %, pričom nič nenasvedčuje, že by sa mal rastový trend zmeniť. To potvrdil už pondelok, kedy sa cena posilnila na 20,91 USD/unca.

Nálada na komoditných trhoch sa obrátila už na konci prázdnin. Zásluhu na tom má najmä stále sa oslabujúci americký dolár a zlé čísla z vývoja hospodárstva v USA a dlhová kríza v Európe. Komodity tak investori chápu ako hmatateľné aktíva so zaručeným dopytom aj v čase kríze. To sa týka najmä agrokomodít, ktoré minulý týždeň zdraželi v priemere o 5 percent.

Úspešná kukurica

Minulý týždeň sa cena kukurice posilnila o 7,32 % pričom od začiatku mesiaca vzrástla o 18,6 % a po cukre (+23,3 %) je tak v tomto období druhou najrýchlejšie rastúcou poľnohospodárskou komoditou. Jej cena tak dosahuje najvyššie hodnoty od septembra 2008, kedy prepukla svetová finančná kríza. Rast ceny kukurice naberal na obrátkach od začiatku júla, odkedy sa zvýšila o 32 %.

Za rastom stoja špekulácie, že horúce a suché počasie v auguste a dlhotrvajúce júnové dažde poškodili úrodu. Podľa očakávaní zoberú farmári v USA o 110 miliónov bušlov kukurice menej ako vlani. Navyše sa dá očakávať pokles rezerv na jar budúceho roku k 7 % celkovej ročnej spotreby, čo bude najnižší stav od roku 1960. 

Cena cukru ide tiež nezadržateľne nahor a dostala sa na viac ako polročné maximum. Po hlbokom prepade z konca zimy tohto roku ide takmer nepretržite hore. Za posledným zdražením je vyhlásenie Pakistanu, ktorému bude kvôli záplavám na budúci rok chýbať 1,2 milióna ton cukru. Záplavy v krajine zničili viac než 200-tisíc akrov cukrovej trstiny, pričom ročná spotreba Pakistanu predstavuje 4 milióny ton.

Mierne tlmiaci účinok na ceny majú správy z Indie, kde by mali farmári vyprodukovať až o 34 % viac cukru (9,5 milióna ton) ako vlani, kedy ho vyprodukovali 7,1 milióna ton. V Brazílii by však malo dôjsť k poklesu vývozu kvôli aktuálnemu suchému počasiu, ktoré nepriaznivo vplýva na dozrievanie úrody cukrovej trstiny. Okrem toho v krajine sú stále problémy s vývozom, lebo lode čakajú na nalodenie dodávok aj viac ako 30 dní. So znížením produkcie počíta aj Austrália.

Pomarančov bude menej

Nahor sa dostala na burze ICE Futures cena pomarančového koncentrátu a počas obchodovania sa minulý týždeň dostala najvyššie za posledných šesť týždňov, keď sa za týždeň posilnila o 6,4 %. Export čerstvých pomarančov z USA sa v júli v porovnaní s predchádzajúcim rokom však zdvojnásobil. Cenu koncentrátu podporuje tiež skutočnosť, že úroda v Brazílii bude v začínajúcej sa sezóne najnižšia za posledných osem rokov. Kontrakt koncentrátu s termínom dodania v novembri dosiahol 148,15 centov za libru, pričom cena sa od začiatku roka posilnila o 15 %.

Bavlna je rekordérka

Neustávajúci rast ceny na hodnotu patnáťročného maxima zaznamenala minulý týždeň na burze ICE Futures U.S. bavlna. Dôvodom je rast dopytu a zvyšujúci sa počet nákupov. Ten je dôsledkom klesajúcich zásob a limitovaných dodávok. Podľa správ amerického ministerstva poľnohospodárstva čistý objem predaja bavlny v USA v týždni končiacom 9. septembrom, v porovnaní s predchádzajúcim, vzrástol takmer šesťnásobne na 570 244 balíkov bavlny.

Dôvodom zdražovania sú však predovšetkým obavy z malej žatvy v Číne, ktorá je najväčším producentom bavlny aj spotrebiteľom na svete. Silné dažde by mali spôsobiť pokles tamojších výnosností polí. Nepriaznivé počasie má negatívny vplyv aj na indickú produkciu. Cotton Advisory Board upozornila, že prvotné odhady ohľadom veľkosti úrody sa nemusia naplniť a situácia môže byť ešte vážnejšia.

Foto na titulke - Flickr.com