Prvá polovica letných prázdnin stredoeurópskym menám prospela. Oproti euru sa v priebehu júla posilnila česká koruna o takmer pol percenta, maďarský forint o 1,6 %, poľský zlotý o 6,6 %.
Napriek pokračujúcemu pätinovému poklesu exportnej výkonnosti tak letným vetrom z Wall Streetu priviaty optimizmus posilnil stredoeurópske meny na najsilnejšie úrovne od prelomu rokov. Hoci ide stále len o vymazávanie predošlých strát, od začiatku marca sa oproti euru posilnila česká koruna už o takmer desatinu, maďarský forint o 15 percent a poľský zlotý o 15,7 percenta.
V druhom štvrťroku tak exportné ceny budú vznikať pri trochu nevýhodnejších kurzových podmienkach (pre tamojších producentov) než pred druhým štvrťrokom. Aj preto je zatiaľ predčasné hodnotiť júnové zmiernenie už deviateho po sebe nasledujúceho medziročného poklesu českej priemyselnej produkcie na -12 percent, druhú najmiernejšiu úroveň v tomto roku.
Opatrný postoj k aktuálnemu oživeniu optimizmu na devízovom trhu potvrdila aj Národná banka Poľska (NBP). Na rozdiel od Magyar Nemzeti Bank nevyužila citeľné posilnenie meny na ďalšie uvoľnenie politiky. Potvrdenie kľúčových sadzieb na úrovni 3,5 % odôvodnila NBP lepšími než očakávanými výsledkami z maloobchodu aj priemyslu. Navyše však potvrdila jastrabí dôraz na infláciu, ktorá sa pohybuje blízko hornej hranice jej inflačného cieľa.
Hoci by oslabenie rastu malo prispieť k jej zmierneniu, vývoj na komoditných trhoch by ju mal v nasledujúcich mesiacoch udržať na zvýšených úrovniach. NBP si okrem toho všíma aj nepriaznivý vplyv, ktorý na infláciu mali kurzové turbulencie na prelome rokov.
Bezprostredným rizikom pre kurzy stredoeurópskych mien ostáva potenciálna korekcia na svetových akciových trhoch. To, do akej miery sa ostatné posilnenie výmenných kurzov zahryzne do exportnej výkonnosti susedných ekonomík, bude zrejmé až s niekoľkotýždňovým odstupom.
Kombinácia optimizmu prameniaceho v zámorí, tohtoročnej vážnosti recesie na starom kontinente – pre strednú Európu najdôležitejšieho exportného teritória –, a päťmesačného posilnenia stredoeurópskych mien má potenciál vytvoriť v druhom polroku zaujímavý kokteil, ktorého chuť nemusí byť najsladšia. O to viac, že ako upozornil šéf najväčšej nemeckej banky Josef Ackerman, „nasledujúcu vlnu turbulencií môže spôsobiť rastúca miera delikvencií spotrebiteľských a firemných úverov“.
O to dôležitejšie je pripomenutie toho, že hoci ťažia z globálneho oživenia apetítu po riziku, sú regionálne devízové trhy stále súčasťou regiónu strednej Európy. Ostatná lekcia o jeho zraniteľnosti nie je ani celý rok stará. Vysoký stupeň korelácie medzi optimizmom svetových investorov a smerovaním stredoeurópskych mien potvrdilo aj spoločné oslabenie v utorok, pred uzávierkou tohto čísla.
Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko, a. s.
Ilustračné foto - Bloomberg