Októbrové výkony na hlavných trhoch sú pod vplyvom politického rozhodnutia summitu európskych lídrov. Nové riešenie dlhovej a bankovej krízy, spolu s väčším balíkom v Európskom finančnom fonde stability(EFSF), trhy už zakomponovali do svojich očakávaní. Pridali sa aj lepšiace firemné výkony v treťom štvrťroku, čo spolu s posilnením dôvery v silnejúce euro na úkor dolára zvýšilo atraktivitu aj komodít na čele s ropou a meďou.
Klesajúce riziko podnecuje na aktivitu a nákupy. Index stachu VIX za tri týždne klesol zo 45 na aktuálnych 29 bodov, čo rozprúdilo nákupy i sentiment. Index S&P 500 už prekonal aj dôležitú bariéru 1 230 bodov, čo v prípade pozitívneho ohlasu na stredajší summit potlačí jeho hodnotu ešte vyššie. Americké indexy sa zbavili tohtoročných strát aj pod vplyvom lepšej nákupnej aktivity spotrebiteľov, čo sa má odraziť aj na raste americkej ekonomiky. Výsledky firiem ako Caterpillar, McDonalds, American Express, DuPont a Intel tiež pomáhali trhom rásť. Väčšina výsledkov bola nad očakávaniami analytikov. Rekordná produkcia pokračuje aj v hutníckej a automobilovej brandži, ktoré vďaka ázijskej spotrebe nevykazujú nateraz známky prudkého spomalenia.
Finančné trhy upokojila nedávno aj ratingová agentúra Fitch vyhlásením, že zmeny v prospech navýšenia EFSF neohrozia AAA rating Francúzska, čo rely podporilo aj na európskych trhoch. Nemecký DAX v tomto týždni už prekonal aj bariéru 6 000 bodov a za necelý mesiac zosilnel o viac ako pätinu. Nedarí sa nakopnúť ázijské trhy, ktoré vyčkávajú na vývoj situácie.
Trhy čakajú navýšenie EFSF na úroveň minimálne jedného bilióna eur a rekapitalizáciu bánk v pásme od 100 do 200 miliárd eur. Predpokladá sa tiež, že Grécko odpíše maximálne tri pätiny dlhu. Podľa Saxo Bank ale nemožno od summitu EÚ očakávať konečné riešenia. Záchrana bude podľa banky skôr pokračujúci interaktívny proces.
Otázkou zostáva, ako sa s výškou gréckeho odpisu popasujú grécke banky, ktoré z komerčných ústavov držia najviac gréckych dlhopisov. Ich trhová hodnota preto neustále klesá. Samotný odpis dlhov bez tvrdej reštrukturalizácie a naštartovania ekonomiky Grécku nemusí stačiť. Rastúcu nezamestnanosť a fiškálny systém produkujúci dlhy nateraz nemá čo zastaviť. Grécka burza tieto obavy potvrdzuje od začiatku roka neustálym poklesom a so stratou viac ako 50 percent je najhoršou na svete.
V posledné dni padal aj americký dolár a ceny amerických treasuries. Pri desaťročnej splatnosti sa požadovaný výnos zo septembrového minima 1,674 posunul aktuálne na 2,25 percenta. Obdobný pohyb mali aj západoeurópske dlhopisy. Od talianskych dlhopisov sa vyžaduje dnes už 5,97 percenta pri 10-ročnej splatnosti, čo veští nové problémy pre vládu Silvia Berlusconiho. Kabinet navyše v pondelok nedokázal schváliť dôchodkovú reformu, ktorú kritizuje koaličná strana Liga severu. S poklesom kurzu dolára stúpli ceny komodít, čo v súčasnosti už pociťujú aj rýchlo stúpajúce ceny akcií firiem orientovaných na ich ťažbu. Pomáha im nahor aj pokračujúci hospodársky rast v Číne, ktorá je významným indikátorom svetového dopytu po medi, rope, železe a uhlí.
Ilustrané foto na titulke - SITA / AP