Prepady na trhoch poslali do strát nielen všetky negarantované dôchodkové fondy v druhom pilieri, ale aj tie garantované. Tie napriek garanciám totiž nezaručujú, že budú neustále v pluse, ale dôchodkové spoločnosti ručia za to, že neprerobia v horizonte desiatich rokov. Krátkodobé prepady sú preto možné aj v nich.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Automatický vstup do druhého piliera môže obrať ľudí o výnosy. Ak nebude dobre nastavený

„K poklesu tento rok došlo preto, že výpredaje na trhoch v súvislosti s koronavírusom zasiahli nielen akciové trhy, ale aj dlhopisové,“ tvrdí vedúci oddelenia riadenia investícií vo VÚB Generali Igor Vilček.

Vlani rástli dlhopisy vďaka nízkym úrokom

Ceny starších dlhopisov, ktoré dôchodkové fondy vlastnia, sa odvíjajú od úrokových sadzieb nových cenných papierov. „Ak úrokové sadzby vzrastú, v minulosti vydané dlhopisy klesnú na cene, aby ich nová cena reflektovala vyššie výnosy na trhu. To sa stalo aj v súčasnosti. Nástup koronakrízy spôsobil, že trhové výnosy štátnych aj podnikových dlhopisov vzrástli kvôli vyššiemu riziku spojenému so schopnosťou emitentov ich splácať,“ vraví predseda predstavenstva Allianz Slovenskej DSS Miroslav Kotov.

Pre investora, ktorý drží dlhopis až do splatnosti, nemusí aktuálny pokles ceny nič znamenať. To, že sa cena dlhopisu hýbe, ho nemusí zaujímať, pretože na konci dostane celú odmenu, tak, ako bolo pôvodne dohodnutá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa