Hrubý domáci produkt európskych krajín posledný rok a pol stojí na mieste. Eurostat odhaduje, že za celý minulý rok ekonomika menovej únie aj celej EÚ vykázala rast o 0,4 percenta, pričom kvartálne sa európske hospodárstvo len tesne vyhlo technickej recesii.
Predpokladá sa, že k ekonomickej stagnácii eurozóny v minulom roku viedlo viacero faktorov, medzi ktoré patrí cyklus agresívneho zvyšovania sadzieb s cieľom skrotiť infláciu.
Tá vzhľadom na pomalý rast miezd v popredných krajinách Európy, nahlodávala kúpnu silu obyvateľov, čím celkovo oslabila spotrebu. Paralelne s tým podniky zápasia o udržanie ziskových marží v reakcii na rastúce výrobné náklady spôsobené energetickou krízou.
Napriek výzvam sa na povrch začínajú vynárať známky hospodárskeho oživenia. Pozornosť sa predovšetkým upína na podnikateľskú aktivitu v eurozóne. Dominantný sektor služieb v bloku sa totiž prvýkrát od júla zvýšil nad hranicu 50, ktorá delí rast od kontrakcie, čím vykompenzoval hlbší pokles výroby.
Zlepšujúci sa trend zároveň potvrdil aj marcový prieskum, pričom kompozitný index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahrnuje kombináciu aktivity výroby a služieb, najnovšie dosiahol úroveň 49,9 bodu. To je o dva body viac v porovnaní so situáciou v úvode roka.
„Sektor služieb vykázal v roku 2024 lepší štart, ako sa očakávalo. Tempo rastu čiastočne dopĺňa pozitívny vývoj ostatných čiastkových ukazovateľov PMI,” tvrdí Cyrus de la Rubia, hlavný ekonóm Hamburg Commercial Bank.
Na pozadí rastúcej hospodárskej dôvery v Európe sa investori strategicky orientujú na európske akcie v spotrebiteľskom segmente. Ich téza je jasná - oživenie spotrebiteľských výdavkov povzbudí zisky maloobchodných gigantov až po konglomeráty v oblasti luxusu, voľného času a hotelierstva.
Výsledkom je, že akcie výrobcov automobilov Renault a Stellantis od začiatku februára vzrástli o viac ako 25 percent. Nemecký distribútor vstupeniek Eventim za rovnaké obdobie posilnil o 23 percent a dánsky výrobca šperkov Pandora o 15 percent.
Optimizmus je prítomný aj v radoch manažérov investičných fondov, ktorí veria, že centrálne banky úspešne skrotili infláciu bez toho, aby ekonomiku uvrhli do hlbšej recesie.
„Vidíme svetlo na konci tunela. Spotrebiteľská dôvera sa od svojich miním rýchlo zotavuje s tým, že ďalšiu úľavu by mala v júni priniesť Európska centrálna banka znížením úrokových sadzieb,” uviedol Dan Boardman-Weston, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti BRI Wealth Management.
Investorov však neláka len budúci výhľad európskej ekonomiky, ale aj súčasné ocenenia európskych akcií. To špeciálne platí pre odvetvie automobilov a s tým súvisiacich akcií. Príkladom je európsky index STOXX 600 Automobiles & Parts, ktorý sa v súčasnosti obchoduje za približne 6-násobok pomeru ceny k zisku.
Dnešný akciový trh sa dot-com bubline nepodobá. No keď pesimizmus opadne, pripravte sa na náraz
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?