Získať najvyššiu prémiu k stavebnému sporeniu od štátu by malo byť na budúci rok jednoduchšie. Sporiteľom by mal na získanie maximálnej štátnej prémie stačiť nižší vklad ako v súčasnosti. V praxi to bude znamenať, že na rozdiel od iných oblastí, kde štát navrhuje škrty, v stavebnom sporení sa od januára zvýši príspevok štátu k vkladu sporiteľa zo súčasných 10 percent na 11,5 percenta. Maximálna výška príspevku ale ostáva bez zmeny.

Vyplýva to z predbežných prepočtov Prvej stavebnej sporiteľne a Wüstenrot stavebnej sporiteľne. Definitívnu percentuálnu výšku prémie stanoví ministerstvo financií opatrením, ktoré zverejňuje obvykle koncom letných prázdnin.

Štát prispieva už dlhodobo sporiteľom v stavebnom sporení určitým podielom k ich samotným vkladom, najviac ale maximálnou sumou, ktorá sa za posledné roky nemení  - 66,39 eura. Od januára má stúpnuť práve podiel prémie na vkladoch, nie samotná najvyššia hodnota prémie.

Dôvodom zmeny podielu nie je priamo štedrejšia štátna politika, ale vývoj výnosov zo slovenských štátnych dlhopisov. Ten sa sleduje od júla do júna, spriemeruje sa, zaokrúhli a takto vyrátaný podiel prémie platí podľa zákona o stavebnom sporení pre nasledujúci rok.

„Ak predpokladáme zachovanie maximálnej ročnej prémie na tohtoročnej úrovni 66,39 eur, na jej získanie by mala stačiť už suma 577,3 eura miesto súčasných 663,9 eura,“ uviedol Miloš Blanárik, riaditeľ komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne.

Samotná najvyššia suma prémie (aktuálne 66,39 eura) sa určuje v zákone o štátnom rozpočte na nasledujúci rok. Jej zmenu zatiaľ v súvislosti s plánovanými škrtmi vo verejných výdavkoch žiadny z členov vlády nespomínal.

Prémia sa nepriškrtí

Aj ministerstvo financií pre TREND prostredníctvom svojho tlačového oddelenia potvrdilo, že „v súčasnosti neuvažuje o znížení výdavkov na podporu stavebného sporenia“.

Pre rok 2012 sa v štátnom rozpočte na vyplatenie štátnej prémie pre sporiteľov počíta so sumou 43 miliónov eur, posledné odhady pre ďalšie roky sú neaktuálne, keďže rátali so sprísnením podmienok pre získanie štátnej prémie, ktoré ale nakoniec ešte za predošlej vlády Ivety Radičovej neprešli.

Stavebné sporenie je dlhodobé účelové sporenie. Štandardne trvá sporivý cyklus šesť rokov, kto si chce vybrať úspory skôr alebo čerpať stavebný úver či medziúver, musí doložiť použitie peňazí na rekonštrukciu či kúpu bývania.

Ešte tento rok sa bude v súvislosti s financovaním bývania dvakrát meniť aj výška príjmu pri zvýhodnených hypotékach pre mladých. Najbližšia zmena bude od 1. júla.

Od začiatku letných prázdnin až do konca septembra bude platiť, že o štátom podporované hypotéky sa budú môcť uchádzať jednotlivci do 35 rokov, ak ich vlaňajší priemerný hrubý príjem neprekročil 1 001 eur. Ak sa bude o hypotéku s úrokmi nižšími o tri percentuálne body uchádzať manželský pár, ich priemerný mesačný zárobok v hrubom nesmie presiahnuť 2 002 eur.

Hypotéky pre mladých

Ešte do konca júna bola príjmová hranica vyššia, o približne 100 eur pre jednotlivcov a 200 eur pre manželov. Dôvodom pravidelného štvrťročného upravovania príjmovej hranice u tohto typu hypoték je, že sa odvodzuje od oficiálnej štvrťročnej priemernej mzdy na Slovensku. Pre bonitnejších žiadateľov je najvýhodnejšie žiadať o dotovanú hypotéku na jar, od apríla do júna, kedy býva hranica najvyššie. Naopak, po koncoročných odmenách a 13. platoch bývajú príjmové štatistiky za prvý kvartál horšie, čo sa prejaví na poklese hranice vždy k 1. júlu.

Požičať si s nižším úrokom je možné najdlhšie prvých päť rokov, pričom vekovú hranicu 35 rokov stačí splniť pri žiadosti o úver. Najviac štát dotuje úvery do sumy 50-tisíc eur, pričom hodnota úveru nesmie presiahnuť 70 percent z ocenenia založenej nehnuteľnosti.

Porovnajte si kompletnú ponuku úverov na bývanie na Totalmoney.sk

Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko