Zatiaľ čo tento rok je pomer príspevku štátu k nasporenej sume 8,5 percenta, od januára klesne na 5,5 percenta. Pomer podpory sa odvíja od priemerných úrokov zo slovenských štátnych dlhopisov za predošlý rok. Ich úročenie už dlhodobo klesá, vďaka čomu si na druhej strane Slovensko lacnejšie požičiava peniaze na financovanie svojho dlhu.
Pokles pomeru ale od januára prinesie zmenu v tom, že na získanie plnej prémie musí sporiteľ za rok na svoj účet v stavebnej sporiteľni poslať najmenej 1 207 eur. Zodpovedá to približne sto eurám mesačne, čo ale vysoko prevyšuje priemernú sumu, ktorú sú ochotní si mesačne sporiť Slováci. Tento rok stačilo na získanie plnej prémie necelých 800 eur.
Podľa prepočtu spoločnosti Broker Consulting sa rendita sporenia, teda hrubý výnos po zohľadnení všetkých poplatkov, dostane na budúci rok pri optimálnom vklade (1 207 € dokopy ročne) na úroveň okolo 3,1 percenta. Stavebné sporenie predstavuje šesťročný produkt, z ktorého vklady aj úroky si možno po šiestich rokoch vybrať, predtým len pri doložení účelu súvisiaceho s kúpou alebo rekonštrukciou bývania.
V porovnaní s ostatnými najdlhšie úročenými termínovanými vkladmi bežne dostupnými na trhu vychádza stavebné sporenie aj napriek zhoršeniu podmienok najlepšie. No to platí len pri optimálnom vklade, pri ktorom sporiteľ za čo najmenej peňazí dosiahne plnú štátnu prémiu.
S poklesom vkladu klesá aj výnos zo sporenia. Produktový manažér Broker Consulting Tomáš Kročian to vysvetľuje tým, že veľká časť z úspor potom „padne“ na poplatky a len malá časť sa zhodnocuje. Preto pre budúci rok pri mesačnom sporení do 20 eur skôr ako stavebné sporenie odporúča využiť iné sporiace produkty. Na to by mali pamätať najmä rodičia a starí rodičia, ktorí cez sporenie odkladajú menšie sumy mesačne svojim potomkom.
Nad sporením cez bankové vklady stavebné sporenie začína víťaziť pri mesačných vkladoch od 50 eur.