Na ilustračnej snímke prebiehajúce stavebné práce developera JTRE.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Ceny stavebných materiálov by nemali rásť

Nestabilita cien stavebných materiálov a energií sa bude v roku 2023 zmenšovať, avšak ceny sa už nevrátia na predkrízovú úroveň, predpokladá Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS).

Vlani došlo k enormnému nárastu daných cien, ktorý bol spojený aj s nedostatkom niektorých materiálov. Ku koncu roka 2022 boli zvýšené ceny materiálov od 20 do 150 percent v porovnaní s cenovou úrovňou roka 2020. Premiantami v zdražovaní boli predovšetkým stavebné ocele, ale aj výrobky z medi a hliníka. Výrazný nárast sa dotkol aj cementu, murovacích materiálov, izolačných materiálov či plastov. 

Aké sú teda najbližšie prognózy? „V priebehu roku 2023 očakávame stabilizáciu cien materiálov, u niektorých, napríklad pri stavebnom rezive, dokonca aj mierny pokles. Taktiež sa skracujú dodacie lehoty niektorých nedostatkových materiálov,“ objasňuje pre TREND Pavol Kováčik, prezident ZSPS. Vplývať na to budú najmä dva faktory, a to ceny energií a dostupnosť surovín a nerastov potrebných pre výrobu.

Pozitívne situáciu vníma aj ďalší odborník. „Väčšina stavebných spoločností sa zhoduje, že v tomto roku sa nárast cien stavebných materiálov spomalí, avšak líšia sa názory, pod akú úroveň. Odhadujem, že nárast cien materiálu sa spomalí pod hranicu 10 percent,“ hovorí pre TREND Michal Vacek, výkonný riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research.

Súčasná situácia na trhu podľa neho ukázala trhliny a potrebu hľadať nové riešenia v používaní niektorých materiálov.  Až polovica firiem si myslí, že táto situácia povedie k používaniu alternatívnych materiálov.