Dodatočné peniaze do Sociálnej poisťovne zabezpečí pozmeňujúci návrh poslanca a súčasného riaditeľa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho.
Ním sa zvyšuje maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity z dnešného 5-násobku priemernej mzdy na 7-násobok. Poistenci teda budú na budúci rok platiť sociálne odvody z príjmového stropu 6 181 eur. Tento rok je hranica príjmu 4 290 eur.
Tretinu zo 70 miliónov však Sociálna poisťovňa na budúci rok minie na vyššie nemocenské dávky. Zároveň totiž v novele zákona o sociálnom poistení poslanci schválili zvýšenie denného vymeriavacieho základu na nemocenské dávky z 1,5-násobku na dvojnásobok.
Prilepší si žena na materskej s príjmom od 1 324,50 eura (1,5 x 883 ) do 1 766 eur (2 x 883). Maximálne materské v 30-dňovom mesiaci bude 1 219,30 eura (70 % z 58,0603 x 30 dní), pri 31-dňovom mesiaci 1 260 eur (70 % z 58,0603 x 31 dní). Tento rok je maximálna materká 918,20 eura (pri 31-dňovom mesiaci) a 888,60 eura mesačne (pri 30-dňovom mesiaci).
Burian naprával, čo iní pokazili
Prešiel pozmeňujúci návrh poslanca Jozefa Buriana (Smer-SD), aby sa rovnako zvýšila aj maximálna hranica denného vymeriavacieho základu na určenie výšky náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, ktorú poskytuje zamestnávateľ.
Poslanec Jozef Mihál (SaS) upozornil, že J. Burian takto napráva chybu poslancov. Hrozilo, že zamestnancovi bude náhradu príjmu pri chorobe zamestnávateľ vypočítavať z 1,5 násobku, ale nemocenské mu Sociálna poisťovňa vyráta z 2-násobku.
Prešiel aj druhý pozmeňujúci návrh J. Buriana, aby sa zmrazila „redukcia a antiredukcia“ priemerného osobného mzdového bodu. To znamená, že v budúcom roku sa už nebude znižovať miera zásluhovosti pri výpočte najvyšších penzií. Platiť budú tohtoročné pravidlá.
To znamená, že z hrubej mzdy od 1,25-násobku priemernej mzdy do 3-násobku priemernej mzdy štát budúcim penzistom uzná naďalej 68 percent. Podľa zákona chcel štát uznávať v roku 2017 len 64 percent a od roku 2018 už len 60 percent. Dôchodky sa pritom vypočítavajú z maximálne trojnásobku priemernej mzdy.
Zmrazila sa aj solidarita pri výpočte najnižších dôchodkov. Ak budúci dôchodca dnes zarába menej ako priemernú mzdu, štát v mu v tomto roku pri výpočte dôchodku k jeho hrubej mzde pridá 20 percent zo sumy, ktorá mu chýba do priemernej mzdy. Toto bude platiť aj v roku 2017. Podľa súčasného zákona by mu o rok pridal 21 percent.
„Už súčasný maximálny základ vo výške päťnásobku priemernej mzdy je neprimerane vysoký,“ povedal J. Mihál. Kritizoval, že pri zmene vymeriavacích základov na sociálne poistenie riaditeľ Sociálnej poisťovne obišiel predpísaný legislatívny proces, nerokoval o tomto návrhu ani so zástupcami odborov, ani so zamestnávateľmi.
„Prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu Ľ. Vážneho podaného na sociálnom výbore tu sledujeme dosť závažné zvyšovanie odvodov pre dobre zarábajúcich zamestnancov a ich zamestnávateľov,“ upozornil J. Mihál. Môže sa stať, že viac zarábajúci budú hľadať spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov z vyššieho vymeriavacieho základu.
„Aby sa teda ľudovo povedané nestalo to, že toho bohatého vyplašíme a ten vtáčik, ktorý nám znáša zlaté vajíčka nám ujde z toho hniezdočka.“
Ako príklad použil odvody v Českej republike. Tu je maximálny mesačný základ 4-násobok priemernej mzdy, 108- tisíc českých korún, čo je v prepočte asi štyritisíc eur.
Pritom minimálny základ v Čechách je 6 752 českých korún, čo je približne 250 eur. U nás je momentálne 429 eur, na budúci rok 441,50 eura. Pritom v Česku sa na sociálne poistenie platí 31,5 percenta, na Slovensku 34,6.
Dôchodky odklepnuté
Starobné dôchodky od nového roku porastú o 2 percentá, teda dôchodcom štát pridá k penziám 8,20 mesačne. Predčasné starobné dôchodky stúpnu o 7,9 eura, invalidné penzie s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť do 70 percent o 4 eurá a invalidné dôchodky s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70 percent o 7,1 eura. Vdovské a vdovecké dôchodky pôjdu nahor o 5,3 eura a sirotské penzie o 2,6 eura.
Ak by neprešla zmena v novele sociálneho poistenia, starobné penzie by stúpli len o približne 1,4 eura.