Hoci konkrétne zmeny v nástrojoch podpory bývania ministerstvo financií ešte nepredstavilo, s úsporou vo verejných financiách počíta už od budúceho roka. Podľa programu stability na roky 2011 až 2014 by chcelo znížiť výdavky na štátnu prémiu v stavebnom sporení v budúcom roku o päť miliónov eur, v nasledujúcich dvoch by to malo predstavovať osem a 12 miliónov eur.

Z rozpočtovaných výdavkov na podporu stavebného sporenia by to v nasledujúcom roku znamenalo škrt o takmer 12 percent. V roku 2013 by to predstavovalo už necelú pätinu.

Detailné riešenia úspory nie sú v pakte stability uvedené. Mali by sa týkať obmedzenia nároku na štátnu prémiu pre sporiteľa, fyzickú osobu v čase čerpania a splácania medziúveru tak, aby mu náležala len v čase čistého sporenia, prípadne pri využití stavebného úveru, na ktorý má nárok po istom čase sporenia. Zmeny by mali byť účinné od budúceho roka, legislatívny návrh by sa mal do vlády dostať do konca polroka. Ministerstvo opäť avizovalo, že vyplácanie štátnej prémie podmieni znížením poplatkov, ktoré musí klient v súčasnosti platiť stavebným sporiteľniam.

Úsporu v rozpočte by chcelo ministerstvo urobiť aj pri hypotekárnych úveroch. Siahnuť by však malo len na staré úvery poskytnuté v rokoch 1999 až 2003. Ministerstvo banky podozrieva, že bonifikáciu „tunelujú“ - napriek poklesu úrokových sadzieb na trhu klientom ponechali vyššie sadzby, aby mohli zinkasovať časť zo sumy podpory. V začiatkoch hypoúverovania pritom bonifikácia predstavovala šesť percent, do roku 2004 klesla na jedno percento. Odvtedy je nulová. Štát podporuje len vybranú skupinu mladých dlžníkov od roku 2007.

Spôsob, ako chce ministerstvo siahnuť na bonifikácie starých zmlúv, rezort v materiáli neuviedol. Nespresnil ho ani na požiadanie do uzávierky TRENDU. Pri starých zmluvách naráža na problém s retroaktivitou a na výšku bonifikácie siahnuť priamo nevie. Preto v minulosti len postupne z roka na rok percento bonifikácie pre nové zmluvy znižoval. Možným nepriamym riešením by mohlo byť napríklad umožnenie konkurencie pri starých úveroch. Ak by klient vedel prefinancovať starý úver novým a ponechať si bonifikáciu (čo v súčasnosti nejde), konkurencia by cenu mohla stlačiť tak, že by klient nedokázal získať príspevok v plnej výške. Napríklad pri bonifikácii šesť percent a novom úroku z lacnejšej banky štyri percentá by jeho reálne platený úrok zišiel na nulu a štát by si znížil náklady na jeho bonifikáciu o dva percentné body.

Podľa rozpočtu by malo ministerstvo financií v tomto roku na staré úvery vyplatiť približne 14 miliónov eur, v budúcom roku by to bolo bez úprav v systéme 12,6 milióna eur. Zmena by mala ročne priniesť úsporu milión eur na starých hypotékach.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch