Desaťtisícom ľudí hrozí, že budú musieť platiť poplatok za evidovanie akcií a dlhopisov z čias kupónovej privatizácie po svojich zosnulých príbuzných. Navyše niektorí pozostalí by museli otvárať dedičské konania, kde len spísanie a odoslanie návrhu cez notára vyjde okolo 11 eur. Až potom by sa ako noví majitelia mohli bezcenných papierov zbaviť ich bezplatným prevodom na Fond národného majetku (FNM), čo je možné len do konca tohto roka.
O prevode cenných papierov ešte z čias kupónky sa začalo intenzívnejšie diskutovať v posledných týždňoch, keď začal Centrálny depozitár cenných papierov SR rozposielať majiteľom cenných papierov faktúry s poplatkami za vedenie týchto účtov ešte za rok 2011.
Mnohí zistili, že depozitár žiada peniaze aj za účty po ich príbuzných, ktorí sú roky mŕtvi. Keďže nevedeli, že príbuzní nejaké staré akcie alebo dlhopisy vôbec vlastnia, tie neboli zahrnuté do dedičského konania. Aby si tieto aktíva mohli previesť na seba, alebo ich vo svojom mene bezplatne presunúť na Fond národného majetku (FNM), museli by byť ich oficiálnymi dedičmi. Pritom otvorenie dedičského konania cez notára a súd stojí nielen peniaze, ale aj čas. Po skončení dedičského konania treba požiadať o „prechod“ cenných papierov na majetkový účet dediča a z neho potom o prevod aktív na FNM.
Veci sa preto chytilo ministerstvo financií, ktoré zriaďuje pracovnú skupinu. Tá by „v priebehu dvoch až troch týždňov mala navrhnúť riešenie, ktoré by celú procedúru prevodu cenných papierov bez hodnoty zjednodušilo a zlacnilo.“ Rezort financií je dokonca ochotný v krajnom prípade zrušiť len vlani v novembri schválenú novelu zákona o cenných papieroch, ktorou sa bezplatný prevod cenných papierov na FNM ohraničil do 31. decembra 2012. Ministerstvo svoju iniciatívu odôvodnilo tým, že síce „nie je zriaďovateľom, ani akcionárom“ depozitára, avšak jeho vlastník – FNM je v súčasnosti bez predsedu.
Majitelia cenných akcií, u ktorých sa predpokladá veľmi nízka alebo žiadna trhová hodnota, a ktorí ich stihnú na FNM previesť ešte do konca februára nemusia uhradiť faktúru s poplatkom pre depozitára za rok 2011. Tí, ktorí túto lehotu nestihnú, no predsa sa pre prevod na FNM rozhodnú, majú nárok na preplatenie poplatku pre depozitára nielen za aktuálny rok, ale aj dva predošlé roky.
Ilustračné foto na titulke - Milan David