Najviditeľnejšou novoročnou zmenou na trhu podielových fondov bola eliminácia peňažných fondov. Niežeby sa ich správcovia chceli zbaviť, ale pre nový zákon o kolektívnom investovaní prijatý ešte vlani museli tie doterajšie buď prestavať, alebo vylúčiť z ich názvu slovo peňažný. Z pohľadu objemu spravovaných peňazí ide o najväčšie fondy na domácom trhu.
Zmena mena
V priebehu decembra a januára sa tak SPORO Eurový peňažný fond premenoval na SPORO Euro Plus Fond, VÚB AM Peňažný eurový fond na VÚB AM Eurový fond či VÚB AM Privátny peňažný fond na VÚB AM Privátny eurový fond.
Ako vysvetľuje Slovenská asociácia správcovských spoločností, do novej kategórie fondov krátkodobého peňažného trhu môžu patriť iba tie, ktoré „investujú len do nástrojov peňažného trhu vysokej kvality a len do cenných papierov, ktorých zostávajúca životnosť nie je vyššia ako 397 dní“.
Peňažné skôr nechcú
Bývalé peňažné fondy, ktoré tieto parametre nesplnia (a ich správcovia ich nechcú ani takto nastaviť), budú zaradené do kategórie krátkodobých investícií. Takto sa rozhodla väčšina správcov. V skupine fondov krátkodobého peňažného trhu zatiaľ nie je evidovaný ani jeden fond.
„Nová legislatíva významným spôsobom obmedzila investičnú politiku peňažných fondov, napríklad nutnosťou zainvestovať majetok fondu do dlhopisov len s veľmi krátkou splatnosťou. To spôsobí zníženie výnosového potenciálu,“ zhodnotil legislatívne zmeny senior produktový manažér najväčšieho správcu TAM Martin Smrek.
Preto sa napríklad táto spoločnosť rozhodla svoj Private euro peňažný fond určený pre najbonitnejšiu klientelu k 31. decembru 2011 zrušiť. Alternatívou zaň je vlaňajšia novinka PrivateDeposit FundTB určený tiež pre najbonitnejšiu klientelu s prvou minimálnou investíciou od 50 000 eur.
Predaj cez poplatky
Niektorí správcovia sa sústredili viac na drobnejší „klientsky“ biznis. ČSOB Asset Management ponúka do konca februára vstup do nového zaisteného fondu Global Partners CSOB Fixovany Click EUR 1. Kto nestihne zainvestovať v tomto období, namiesto dvoch percent bude platiť za vstup do fondu tri percentá. Životnosť fondu je 5,5 roka, pričom je rozdelená na päť období. Vyplatený výnos po skončení tohto obdobia môže byť tri až 27 percent, čiže 0,53 až 4,38 percenta ročne.
U tretieho najväčšieho správcu Asset Management Slovenskej sporiteľne pokračuje vlaňajšia akcia. Do jeho SPORO Euro Plus Fondu tak možno naďalej investovať bez vstupného poplatku.
TAM 2. januára tohto roka opäť vyplácal podielnikom vo svojom realitnom fonde časť výnosov v hotovosti, tentoraz vo výške 0,9 percenta z hodnoty majetku. Nárok na výplatu má podielnik, ak jeho podiel presiahne 30 eur.
IAD Investments stanovila na tento rok výnos v jej zaistenom fonde IAD depozitné konto na dvoch percentách. Fond s nulovým vstupným poplatkom prezentuje ako alternatívu k sporiacim bankovým účtom.
Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 4/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch