Po finančnej kríze z roku 2008 sa veľké centrálne banky pustili do záchrany globálneho ekonomického systému tým, že znižovali svoje kľúčové sadzby a spustili kvantitatívne uvoľňovanie, teda nakupovanie aktív (štátnych dlhopisov) za novovytvorené peniaze.
Z krátkodobého pohľadu tieto kroky fungovali, no z dlhodobého vytvárajú viaceré riziká, píše v štúdii Amin Rajan, analytik Create Research, ktorá ho pripravila v spolupráci s Amundi Asset Management. Pýtali sa v nej veľkých európskych penzijných správcov, aký má táto monetárna politika vplyv na penzijné plány.
To, že centrálni bankári v krátkodobom horizonte pomohli, ale dlhodobo problémy nevyliečili, si myslí aj jeden z oslovených výkonných manažérov v prieskume. „Problémy v Európe a Japonsku sú štrukturálne, kvantitatívne uvoľňovanie ich nemôže napraviť. Pôsobí iba ako anestézia pred operáciou,“ vyhlásil.
Približne 55 percent zo 153 európskych penzijných fondov s približne 1,9 bilióna eur spravovaných aktív si myslí, že táto neštandardná monetárna politika zasiala
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?