Čo je garantované?
Investičné certifikáty sú pomerne bežný produkt pre sofistikovaných klientov privátneho bankovníctva. V septembri napríklad vydala rovnaká banka aj certifikáty naviazané na akcie ČEZ s garantovaným úrokom 7,6 percenta. V júni to bol Siemens (7,5 percent) a ešte v apríli Shell (7,25 percenta).
Aj v prípade aktuálnej emisie investičných certifikátov, naviazaných na akcie Volkswagenu, sľúbila sporiteľňa vyplatiť pevné úročenie, konkrétne 8,1 percenta. Tieto peniaze aj naozaj vyplatí, a to bez ohľadu na to, či podkladové akcie porastú, alebo sa prepadnú. Hoci aj na nulu. No kým úrok je garantovaný, samotná investovaná suma už nie.
V prípade investičných certifikátov je rozhodujúce, ako sa za rok vyvinie cena podkladového aktíva – teda akcií konkrétnej spoločnosti. Platí teda:
- Garantovaný úrok vyplatí sporiteľňa vždy.
- Ak bude za rok cena podkladového aktíva vyššia alebo rovná cene na začiatku, klient dostane späť celú investovanú sumu.
- Ak sa cena pokladového aktíva zníži, klient nedostane späť svoje peniaze, ale zodpovedajúci počet znehodnotených akcií. Ak suma investície nekorešponduje s celými akciami, banka zvyšné akcie predá a peniaze rozdelí investorom. Čisto teoreticky sa môže stať, že klient dostane bezcenné akcie skrachovanej spoločnosti. No je to nepravdepodobné.
Nešťastné načasovanie
Naviazanie certifikátu na účastiny Volkswagenu je načasované veľmi nešťastne. No nejde o nič, čo by už investori nezažili.
Vstupnou hodnotou bol kurz akcií z 14. septembra. Už o pár dní nato začali akcie spoločnosti prudko klesať po odhalení emisného škandálu v USA. „Kauza, do ktorej sa dostala spoločnosť Volkswagen, sa nedala predvídať a na jej ďalší vývoj bude vplývať množstvo faktorov, ktoré nedokážeme ovplyvniť,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Dodáva, že klientov kontaktovali a poskytli im čo najviac informácií o aktuálnej situácii. „Vývoj prípadu aktívne sledujeme a klientov budeme priebežne informovať. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie spoločnosti Volkswagen a na odhaľovanie nových skutočností je ťažké odhadnúť ďalší vývoj akcií.“
Pre vyplatenie klientov bude rozhodujúci kurz akcií o necelý rok, presne 14. septembra 2016. Kým 14. septembra tohto roka mali hodnotu 167,1 eura, v utorok 29. septembra uzatvorili tesne nad 95 eurami, čo znamená pokles o 40 percent.
Na zmenu trendu však majú akcie čas viac ako 11 mesiacov. Aj keď emisný škandál a následné pokuty či súdne spory firmu finančne poznačia, krach firmy je nepravdepodobný. A teda ani 100-percentné znehodnotenie investície.
Kurz akcií VW Zdroj: Frankfurtská burza
Samotná Slovenská sporiteľňa odhadovala ešte pred vypuknutím škandálu, že akcie spoločnosti Volkswagen budú v priebehu nasledujúceho roka skôr stagnovať. „Výnos investičného certifikátu nesúvisí s naším očakávaním prípadného rastu, ale s volatilitou podkladového aktíva,“ upozorňuje M. Cesnaková.
Klientom ako pridanú hodnotu tohto „cash-or-share certifikátu“ ponúkali inkasovanie nadštandardne vysokého kupónu aj v prípade stagnácie podkladového aktíva. Teda vyplatenie 8,1 percenta za každých okolností.
Len bohatým a skúseným
Investičný certifikát ponúkli výlučne klientom privátneho bankovníctva, ktorí sú „sofistikovaní investori, teda dobre poznajú nielen výhody, ale aj riziká takýchto produktov,“ vymenúva M. Cesnaková a dodáva, že z plánovaného objemu certifikátov 1,5 milióna eur umiestnili na trhu polovicu. „Keďže jediným spôsobom, ako sa dá ošetriť riziko v prípade investičných certifikátov, je diverzifikácia, klientom ich ponúkame iba ako doplnok do portfólií a v menších sumách.“
Slovenská sporiteľňa musí ako emitent vyplatiť klientovi garantované zhodnotenie. Využije na to rôzne deriváty. „Práve cena derivátu má hlavný vplyv na výnos klienta. Nakoľko riziko podkladového aktíva nesie klient, banka sa nemusí zabezpečiť,” hovorí M. Cesnaková a dodáva, že ich cieľom je, aby z tejto transakcie benefitoval klient. „Slovenská sporiteľňa má riziká eliminované a nestojí v priamej pozícii voči klientovi.“
Prípad s investičnými certifikátmi naviazanými na akcie Volkswagenu nie je žiadnou slovenskou investičnou tragédiou, skôr kurióznou situáciou. A poučením. Bežných investorov zrozumiteľne upozorňuje, prečo treba počítať aj s neočakávanými komplikáciami a svoje peniaze chrániť rozložením rizika. Ak by mal niekto v akciách „ľudových vozidiel“ napríklad všetky penzijné úspory, veľmi rýchlo by musel vymeniť „švajčiarsky dôchodok“ za ukrajinský domov dôchodcov.
O tom, prečo nemecká automobilka podvádzala a čo tomu predchádzalo sa venujeme v aktuálnom TRENDE 39/2015. V tabletoch už dnes a v stánkoch od štvrtka.