Ceny medzinárodnej ropy Brent sa prepadli na trojročné minimá v dôsledku kombinácie viacerých faktorov vrátane zvýšenej produkcie a masívnych predajov zo strany trhových špekulantov.
„Lacnejšia ropa prináša množstvo výhod, najmä môže pomôcť znížiť riziko recesie v Spojených štátoch,” uviedol minulý týždeň v poznámke pre investorov Ed Yardeni, prezident spoločnosti Yardeni Research.
Podľa Yardeniho má pokles cien ropy pozitívny vplyv na oslabovanie dolára, čo zároveň znižuje náklady podnikov v rôznych odvetviach, od výroby po poľnohospodárstvo. Tieto úspory následne zlepšujú konkurencieschopnosť amerického exportu. Nižšie ceny palív zároveň zvyšujú disponibilné príjmy domácností, čo podporuje spotrebu a tým aj celkový ekonomický rast.
Wall Street analytici pritom očakávajú, že ropa Brent bude naďalej oslabovať a do konca budúceho roka dosiahne 60 dolárov za barel. Bank of America medzitým predpovedá, že globálny dopyt po rope klesne v nasledujúcich 12 mesiacoch o 1,1 milióna barelov denne, čím vznikne prebytok ropy na trhu vo výške 730-tisíc barelov denne.
„Trh preplnený ropou tlačí ceny nadol. Pre OPEC je to jasný signál na obmedzenie ťažby,” tvrdí Max Layton, hlavný komoditný stratég banky Citigroup.