Zamestnanecké dielo definuje ust. § 5 ods. 22 zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a o právach súvisiacich s autorským právom (Autorský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „Autorský zákon“) ako dielo vytvorené zamestnancom za účelom plnenia si pracovných povinností voči zamestnávateľovi. Zo zákonnej definície samotného zamestnaneckého diela vyplýva, že nie je podstatné, kedy alebo kde bolo dielo vytvorené, ale podstatná je tá skutočnosť, za akým účelom ho zamestnanec vytvoril. Z uvedeného vyplýva, že o zamestnanecké dielo pôjde aj v prípade, ak ho zamestnanec vytvoril mimo svojho pracovného času, počas dovolenky, doma, príp. na súkromnom počítači a pod. 

Z hľadiska posúdenia bude dôležitý len fakt, že vytvorením diela si zamestnanec plnil svoje pracovné úlohy zadané zamestnávateľom. V uvedenom prípade možno konštatovať, že predmetný softvér bol vytvorený k splneniu pracovných povinností, a teda nie je podstatné, či máte ako zamestnanec dohodnutú určitú tvorivú činnosť ako druh práce. 

Majetkové práva autora (vyhotovenie rozmnoženín diela, spracovanie, odmena za použitie) vykonáva v zmysle ustanovenia § 50 ods. 1 Autorského zákona vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ, ak sa so zamestnancom nedohodli inak. Skutočnosť, že v danom prípade existuje iná dohoda, je potrebné preukázať zo strany zamestnanca. 

V prípade, že by sa  zamestnávateľ rozhodol postúpiť  výkon majetkových práv autora na tretiu osobu je však potrebné získať súhlas autora diela. Zákon nepredpisuje formu súhlasu, a z toho dôvodu je platný aj ústny súhlas. Napriek tomu je z hľadiska právnej istoty vhodné zabezpečiť tento súhlas v písomnej forme. 

Autorský zákon ďalej ustanovuje, že smrťou zamestnávateľa alebo zánikom zamestnávateľa oprávneného vykonávať majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu, ktorý nemá právneho nástupcu platí, že právo výkonu majetkových práv zamestnávateľa zaniká a majetkové práva k zamestnaneckému dielu vykonáva autor. Okrem výhradných majetkových autorských práv sa zamestnávateľovi priznávajú aj niektoré osobnostné autorské práva. 

V prípade, ak zamestnávateľ vykonáva majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu, platí, že autor udelil súhlas na zverejnenie tohto diela, ako aj na to, aby zamestnávateľ toto dielo uvádzal na verejnosti pod svojím menom (ak nie je dohodnuté inak). Ďalej je potrebné uviesť, že v prípade rozviazania pracovného pomeru zostáva režim zamestnaneckého diela ku konkrétnemu vytvorenému dielu nedotknutý, tzn., že pôvodný zamestnávateľ môže naďalej vykonávať majetkové a čiastočne aj osobnostné práva autora.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Softvér zamestnanca a vlastnícke práva zamestnávateľa
Softvér zamestnanca a vlastnícke práva zamestnávateľa
Softvér zamestnanca a vlastnícke práva zamestnávateľa
Softvér zamestnanca a vlastnícke práva zamestnávateľa