Spomenutých štrnásť exekútorov podľa Sociálnej poisťovne neodviedlo vymožené sumy, preto na nich SP podala trestné oznámenia a občiansko-právne žaloby.

"Slovenská komora exekútorov víta, že Sociálna poisťovňa využíva všetky svoje zákonné možnosti na uplatnenie svojich nárokov. Slovenská komora exekútorov považuje bezúhonnosť súdnych exekútorov za základný predpoklad výkonu ich povolania. Na svojich členov aplikuje princíp nulovej tolerancie," konštatovala S. Kolesárová.

Zákonné ustanovenie o povinnosti exekútora bezodkladne poukázať veriteľovi vymožené prostriedky, ktoré od 1. novembra 2013 priniesla v poradí už 37. novela exekučného poriadku, vníma exekútorská komora ako krok prispievajúci k spravodlivosti a transparentnosti, zvyšujúci istotu občanov v exekútorský stav.

"Ak bude mať Slovenská komora exekútorov v budúcnosti konkrétne informácie o porušovaní zákona zo strany niektorého svojho člena, bude voči nemu bezodkladne konať," uzavrela hovorkyňa SKE.

Sociálna poisťovňa pri poslednej inventarizácii exekučných konaní, ktoré v minulosti postúpila exekútorom na vymáhanie svojich pohľadávok, zaznamenala viaceré nedostatky v postupe exekútorov. Informoval o tom hovorca poisťovne Peter Višváder.

Z viac ako 415-tisíc zinventarizovaných konaní poisťovňa v 469 prípadoch zistila zadržanie a neodvedenie vymožených súm od 14 súdnych exekútorov v celkovej hodnote takmer 338-tisíc eur. Poisťovňa preto v tejto súvislosti podľa hovorcu podala na exekútorov trestné oznámenia a súbežne s nimi aj občiansko-právne žaloby.