V raste ceny kontinuálne pokračuje paládium ale aj sója, pridala sa ropa a pod rastúcu cenu bravčoviny sa podpisuje nielen smrtiaci vírus PED, ale aj burzoví špekulanti. Cena pšenice aj kukurice klesá pod vplyvom očakávania bohatej úrody a naplnenia skladov.

OPEC by mal zvýšiť ťažbu

Ceny ropy na začiatku júna nemali jasný smer. Minulý týždeň predviedli výkyvy na obe strany a spočiatku mali skôr tendenciu klesať. Na konci týždňa sa však cena ľahkej americkej ropy West Texas Intermediate (WTI) zvyšovala, pričom k rastu jej pomáhali najmä priaznivé údaje o vývoji na tamojšom trhu práce.

Naopak, severomorská ropa Brent mierne zlacnela, lebo sa znížilo napätie medzi Ukrajinou a Ruskom. Prvýkrát sa spolu stretli ruský prezident Vladimír Putin a novozvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko. Týždeň zatvárala ropa WTI na hodnote 102,70 dolára za barel a Brent zlacnela na 108,80 dolára. Brent sa teraz však už nachádza na 110,90 a WTI na 104,20 dolára. Analytici upozorňujú, že cena bude rásť aj v nasledujúcich dňoch.

Hoci ťažba ropy v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vzrástla v máji v priemere o 340-tisíc barelov denne na 30,02 milióna barelov, mal by kartel ťažobné limity zvýšiť. Prvýkrát od februára kartel prekročil oficiálny produkčný limit na úrovni 30 miloónov barelov denne.

Zvýšené dodávky z Angoly a Iraku nahradili pokles ťažby v Líbyi, v ktorej pretrvávajú naďalej nepokoje a blokáda. Export ropy z Iraku vzrástol iba mierne a Irán má finálnu dohodu so západnými mocnosťami ohľadom sankcií len pred sebou.

Ďalším rastovým faktorom pre ropu bola nízka ťažba v Rusku a Kazachstane. Podľa agentúry IEA súčasné neoficiálne zvýšenie ťažby nebude stačiť na uspokojenie dopytu v druhej polovici tohto roka. Odhaduje, že sa produkcia kartelu bude musieť zvýšiť zo súčasných 30 miliónov barelov denne na 31 miliónov.

Priemerná cena severomorského benchmarku Brent sa v posledných rokoch pohybovala na úrovni 108 dolárov za barel, čo je v blízkosti cieľa kartelu, ktorý je na úrovni 110 dolárov za barel. Podľa banky Barclays dosahuje v súčasnosti celkový výpadok spôsobený problémami v Nigérii, Iráne, Iraku a Líbyi 2,5 milióna barelov denne.

Jediná krajina, ktorá je schopná dodávať na trh o jeden milión barelov ropy denne viac, je Saudská Arábia, ale je to už na hranici jej možností. Trh s ropou je teda značne závislý na rozhodnutí kartelu OPEC, respektíve Saudskej Arábie, ktoré bude už túto stredu na schôdzke OPEC vo Viedni.

Zlato poskočilo

Zlato minulý týždeň jednoznačne povzbudila Európska centrálna banka. Tá vo štvrtok okrem negatívnej úrokovej sadzby na vklady komerčných bánk, predstavila aj ďalšie opatrenia, ktorými chce dokázať, že bude v eurozóne bojovať s nízkou infláciou. Zlato aj striebro zareagovali miernym vzostupom ceny, ktorý bol veľmi rýchly, potom sa už obchodovalo v miernom tempe.

Na začiatku minulého týždňa sa cena zlata snažila pokoriť hranicu 1 250 dolárov za troyskú uncu, skončila však len na úrovni 1 243 dolárov za uncu, kde sa držala až do stredy. Podobne bolo na tom striebro, ktoré sa snažilo prekonať hranicu 19 dolárov za uncu, no cena dosiahla nakoniec len 18,7 dolára.

Vo štvrtok oba drahé kovy posilnili. Zlato sa udržalo nad 1 250 dolármi a striebro poskočilo nad 19 dolárov. V závere týždňa sa žltý kov obchodoval od 1 250 do 1 255 dolárov, striebro ho kopírovalo.

Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 65,88. Hoci banky Société Générale upravila svoju predpoveď ceny zlata v tomto roku z 1 180 na 1 272 dolárov za uncu kvôli konfliktu na Ukrajine, mierne nižší fyzický dopyt po zlate zo strany Ázie v prospech rastu ceny nehovorí.

Ázia však môže zamiešať burzovými kartami len v prípade, že by došlo k nejakej nepríjemnej ekonomickej udalosti – najskôr na trhu nehnuteľností či v sektore tieňového bankovníctva Číny. Dovtedy však nemožno očakávať veľké cenové pohyby.

Nezávisle od diania na trhu so zlatom a striebrom sa na konci minulého týždňa dostala cena paládia na svoje 34-mesačné maximum. Cena od januára, kedy sa začal štrajk juhoafrických baníkov, už stúpla o 13 percent. Šance, že sa podpíše nová zmluva medzi štrajkujúcimi a ťažobnými spoločnosťami, je malá. Požiadavka baníkov na zvýšenie miezd sa ukazuje ako nereálna vzhľadom na nízku produktivitu ich práce. Na burze CME znamenala cena paládia s augustovým termínom dodávky zatváraciu hodnotu 844,25 dolára za uncu, v Londýne 844 dolárov.

Čínske škandály

S trhom s priemyselnými kovmi súvisia dve minulotýždňové udalosti. Prvou sú problémy so zastavením zásielok zo siedmeho najväčšieho svetového prístavu Qingdao, kde úrady začali vyšetrovanie okolo chýbajúcich 80-tisíc ton hliníka a približne 20-tisíc ton medi, ktoré by mali byť v skladoch, ale nie sú. Dovoz farebných kovov do krajiny využívali podnikatelia na získanie lacnejšieho prístupu k financiám a v súčasnosti sa viaceré banky a spoločnosti obávajú, že sa kovy použili ako kolaterál i pre iné spoločnosti. To znamená, že na rovnaký kolaterál majú nárok viacerí naraz. V prípade, že by sa správy potvrdili, môže to vyvolať reťazovú reakciu bankrotov.

Druhou správou, ktorá súvisí s napätím v čínskej ekonomike je pripravované opatrenie tamojšej centrálnej banky. Tá sa nechala počuť, že umožní znížiť povinné bankové rezervy niektorým štátnym bankám, čo by mohlo zvýšiť výšku pôžičiek bánk súkromnému sektoru a následne podporiť spomaľujúcu ekonomiku Číny. Čína tak môže zahýbať všetkými snahami centrálnych bankárov o oživenie západných ekonomík.

Meď zatiaľ na americkej burze New York Mercantile Exchange (NYMEX) klesla na svoje mesačné minimum. Cena sa za týždeň prepadla takmer o päť percent. Za poklesom sú práve obavy, že údaje o zásobách v čínskom prístave Qingdao ukážu nižší ako skutočný dopyt po červenom kove. Tento rok zásoby tohto kovu na burzách v Šanghaji, New Yorku a Londýne klesli o 47 percent na najnižšiu úroveň od roku 2008.

Luxusná bravčovina

Smrteľný vírus PED, ktorý decimuje chovy ošípaných v USA, Mexiku, Japonsku a Južnej Kórei, spôsobil zníženie stavov zvierat o 1,3 percenta. V USA sa zatiaľ rozšíril na celkovo 4 700 fariem. Na konci mája sa objavilo ďalších 142 nových ohnísk nákazy.

Vrchol šírenia pravdepodobne vírus zaznamenal v USA v polovici februára, keď sa týždenne rozšíril na 315 nových fariem. Nižšie teploty na jeseň by ale mohli znovu jeho šírenie podporiť.

Celkovo si PED od mája 2013, kedy sa začal šíriť, zabil už osem miliónov ošípaných a znížil tak celkové množstvo zvierat v USA o desať percent. Smrteľný je najmä pre mláďatá. V apríli tohto roka vyskočila cena bravčoviny v amerických obchodoch na rekordné štyri doláre za libru. Cena bravčoviny na americkej burze CME tento rok vzrástla o 44 percent na 1,227 dolára za libru (0,4536 kg).

Americké ministerstvo poľnohospodárstva odhaduje, že vysoké ceny na burze vydržia minimálne ďalších osemnásť mesiacov. Za vysokou cenou však stoja aj špekulatívne hedžové fondy, ktoré vlastnia 73 278 čistých dlhých nákupných pozícií.

Komodity na svetových burzách
(stav k 9. júnu 2014, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 109,99 10,58 1,82
WTI (USD/b) 104,41 24,15 14,31
Zlato (USD/troy) 1 253,50 -20,49 -26,79
Striebro (USD/troy) 19,11 -32,16 -37,54
Meď (USD/t) 6 688,50 -8,16 -15,44
Hliník (USD/t) 1 886 -3,18 -10,85
Nikel (USD/t) 18 831 11,68 2,84
Olovo (USD/t) 2 120,75 12,36 3,46
Zinok (USD/t) 2 126,50 14,13 5,09
Cín (USD/t) 23 269 17,68 8,36
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco