Aktualizované 2.5.2011 o 13:41
Kurz dolára a ceny akcií sa dnes na svetových trhoch spevňujú, nadol sa naopak vydali ceny komodít na čele so striebrom. Analytici dávajú zmeny kurzov do súvislosti so správou o smrti najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu bin Ládina, hoci ceny komodít i kurzy mien sa začali meniť o niekoľko hodín skôr než sa správa dostala do médií. Podľa analytikov vplyv správy zrejme nebude trvať dlho.
Hlavný index burzy v Tokiu si pripísal zhruba 1,6 percenta na 10 004,20 bodu. Nad desaťtisícovou hranicou sa ocitol po prvý raz od ničivého zemetrasenia, ktoré severovýchod Japonska zasiahlo v marci. Index burzy v Soule pridal 1,7 percenta na 2228,96 bodu.
Priaznivá nálada sa preniesla aj do Európy, kde hlavný paneurópsky index FTSEEurofirst 300 krátko po začiatku obchodovania vykazoval nárast asi o 0,4 percenta na 1161 bodov. Futures na americké indexy indikovali nárast asi o 0,6 až 0,8 percenta.
„Je to psychologická a impulzívna reakcia. Uvidíme, ako dlho vydrží,“ podotkol k správe o bin Ládinovej smrti analytik maklérskej spoločnosti KBC Securities Koen De Leus. „Trh ale získava podporu aj z výsledkových správ, ktoré sú dobré. Tento týždeň dostane niekoľko dôležitých ekonomických dát, ktoré by mohli krátkodobo stanoviť smer vývoja,“ dodal.
Po správe o bin Ládinovej smrti nezmenil smer len dolár, ale aj ceny komodít. Striebro bolo slabšie zhruba o 10 percent, čo bol najhlbší pád od októbra 2008. Vtedy ale trh reagoval na chaos, ktorý spôsobil pád obrej americkej banky Lehman Brothers. Striebro sa tak vrátilo asi na 44 dolárov z rekordných takmer 50 dolárov, kam vystúpilo v piatok.
Cena zlata po správe o bin Ládinovi klesla až o päť percent, časť strát ale neskôr zmazala a vrátila sa zhruba na 1553 dolárov. V priebehu noci pritom vystúpila na nový rekord nad 1575 dolárov za troyskú uncu.
Zatiaľ čo dolár sa začal spevňovať len chvíľu predtým, než sa správa o bin Ládinovej smrti dostala do médií, komodity sa vydali dolu skôr. Zjavné je to hlavne pri striebre, ktorého cena sa vydala nadol s viac než dvojhodinovým predstihom. Analytici prepad vysvetľovali okrem iného aj rastom kurzu dolára, ktorý sa ale začal neskôr. Faktorov na pokles ale podľa nich bolo viac, čo vysvetľuje tak hlboký prepad.
„Striebro je zrelé na nehodu a zdá sa, že nastala dnes,“ podotkol analytik finančného ústavu Citigroup David Thurtell. Na prepade cien striebra sa teda okrem správ o bin Ládinovej smrti a spevnenia dolára odrazil i fakt, že cena kovu sa za posledný rok zvýšila už asi o 170 percent. To nemá medzi komoditami konkurenciu. Komoditná burza CME navyše už po niekoľký raz zvýšila marže na nákup striebra, aby sťažila špekuláciu.
Cena severomorskej ropy Brent sa v priebehu dňa znížila až na 124 dolárov za barel, neskôr sa ale čiastočne spamätala a vrátila sa na 124,50 USD. Aj tak ale zostáva blízko maxima z roku 2008, keď sa Brent predával za zhruba 127 dolárov a zostupoval z historického rekordu nad 147 dolármi.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com