Návrh zmeny systému odmeňovania zamestnancov predložila až 12. apríla, keď sa uskutočnilo prvé rokovanie expertnej skupiny zástupcov úradu vlády, ministerstva financií, Konfederácie odborových zväzov SR a Združenia miest a obcí Slovenska. Pre odborárov je návrh neprijateľný a podľa odborníčky na účtovníctvo a dane zo strany SPOLU Jarky Lukačovičovej je jeho cieľom len šetriť peniaze z rozpočtu.
Základom nového systému by malo byť len šesť platových taríf (v súčasnosti ich je štrnásť). Prvá tarifa by začínala na minimálnej mzde a tarify by sa zvyšovali koeficientmi, tak ako je to teraz pri minimálnej mzde. Mali by mať aj svoje stropy, ktoré by boli dvojnásobkom tarify. To znamená, že zamestnanec v prvej tarife by mohol dostať mzdu v rozpätí od 500 do tisíc eur, v druhej tarife by dostal 1,2-násobok, teda mzdu 600 až 1 200 eur.
Odborári tento návrh odmietli najmä preto, že ruší dvanásť platových stupňov, ktoré zohľadňovali roky praxe, a zavádza zmluvný plat ako súčet tarifného platu a vybraných príplatkov. Ten by podľa odborárov zaviedol do odmeňovania vysokú dávku subjektivizmu.
„Keď sa vláda snaží utajiť sociálne opatrenie, tak asi nebude veľmi sociálne,“ komentoval návrh zmeny platových taríf predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý. Tabuľky oficiálne získal od Úradu vlády SR až na základe infožiadosti.
Podľa M. Beblavého je tarifný plat sociálnou istotou pre každého zamestnanca vo verejnej správe, keďže ho musí dostať.
„Túto základnú sociálnu istotu navrhuje vláda pre 144-tisíc zamestnancov verejnej správy zrušiť. To je obsah návrhu,“ myslí si M. Beblavý.
Nové platové podmienky znamenajú, že by sa zrušila zásluhovosť na základe odpracovaných rokov, ktoré doteraz asi ako jediné faktory motivovali nízko platených zamestnancov zostávať vo verejnej správe. Ide najmä o starších zamestnancov a tých je väčšina.
„Odhadujeme, že vo väčšine prípadov platy nielenže nestúpnu, ale niektorých zamestnancov môžu poškodiť,“ vysvetľuje M. Beblavý.
Zamestnanec vo verejnej správe sa teda dostáva do rovnakej pozície ako zamestnanec v súkromnom sektore. Bude si sám musieť vyšší plat vyjednať, čo však J. Lukačovičová považuje za veľmi problematické v slovenských podmienkach.
„Veľké rozpätie pri určovaní platu verejných zamestnancov dáva priveľkú moc do rúk ich vedúcich pracovníkov, ktorí sú často politickými nominantmi. Vláda vytvára účinný nástroj na páchanie korupcie.“
„My sme za zachovanie platových tabuliek vo verejnom sektore, pretože štát a štátni zamestnanci v sebe nemajú prirodzene zakódované šetrné hospodárenie, ako je to v súkromnom sektore. Chceme v tabuľkách ponechať aj jedinú sociálnu istotu, ktorú títo zle platení zamestnanci majú – zvyšovanie platu podľa odpracovaných rokov – každý rok o 0,5 %. Lenže to by niečo stálo a Smer radšej porozdáva cez sociálne balíčky, ako by mal férovo platiť vlastných ľudí,“ dodal predseda SPOLU.
Dnešné tabuľky
Súčasný tarifný systém verejnej správy tvorí 14 tarifných tried, do ktorých sú zamestnanci zaraďovaní podľa vzdelania a práce, ktorú vykonávajú. Na základe praxe, odrobených rokov je zamestnanec zaradený do jedného z 12 stupňov. K tomu prináležia ďalšie príplatky, napríklad osobný či za riadenie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?