Slovákov vraj čaká v najbližších rokoch 9-tisíc nájomných bytov v hodnote približne 1,5 miliardy eur. Takéto veľkolepé plány prezentujú vládni politici na čele s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (hnutie Sme rodina), ktorý túto myšlienku presadil v závere minulého roka aj do legislatívy.
Mnohí čakajú, kedy sa na trhu objavia prvé obrovské pozemky a začne na nich masívna výstavba, ako možno niekedy v časoch socializmu. Nič také sa neudeje, je to klam, na ktorí mnohí záujemcovia skočili. Realita je totiž iná.
Pri pohľade na vládou schválenú legislatívu a to, akým spôsobom sa dostala do praxe, je zrejmé, že v prvom rade ide o veľmi výhodný biznis. Najmä pre štát i pre dvoch investorov. Práve tí majú zabezpečiť výstavbu tisícov bytov s jasnými výhodami – s päťpercentnou daňou z pridanej hodnoty (DPH) pri výstavbe a podporou nájomníkov, ktorí môžu získať od zamestnávateľov na štátom podporované bývanie príspevok oslobodený od dane z príjmov a odvodov.
Štátne nájomné byty sa na trhu zo dňa na deň neobjavia. Ide o klam, masívna výstavba nebude
Vláda svoj zámer pri výstavbe nájomných bytov od začiatku prezentovala jasne. Len ona rozhodla o tom, ako bude celý koncept vyzerať a nastavila podmienky pre investorov tak, že ich nemala šancu splniť žiadna spoločnosť zo Slovenska, len zo zahraničia. Vidieť to aj z vyjadrení, ktoré boli verejne prezentované. Partnerom štátu sú vybraní investori, ich výber pritom zostal skrytý.
„Investor sa rozhodne, s kým chce na projekte pracovať a komu dôveruje. Developer a ani nijaká stavebná spoločnosť nebudú poberať žiadne dotácie ani výhody. Benefity vychádzajúce zo zákona v podobe daňových výhod dostane jedine konkrétny investor, pretože ten bude mať so štátom vzťah. Nikto iný," uvádzal ešte vlani v lete podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina).
Nájomné v týchto bytoch by malo byť lacnejšie v priemere o 62 percent v porovnaní s hypotekárnou splátkou. A byty nemajú byť staršie ako päť rokov.
Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) nedávno zverejnila cenovú mapu výšky maximálneho nájomného v jednotlivých krajoch a porovnala ho s mesačnou splátkou hypotéky. Táto mapa je však zavádzajúca, pretože počíta s tým, že nájomníkovi bude na bývanie prispievať zamestnávateľ, no príspevok je len dobrovoľný.
Sporná legislatíva s otáznikmi
Novinky schválené Hegerovou vládou, ktorá už pár týždňov nemá žiadnu podporu parlamentu, zdvíhajú zo stoličky podnikateľov, ktorí na tuzemskom trhu pôsobia dlhé roky. Chýba im otvorenosť, transparentnosť a jasné pravidlá. Stačí, keď nahliadli do legislatívy a majú to čierne na bielom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?