Viac ako polovica biznis lídrov v krajinách strednej a východnej Európy regióne verí, že ekonomická situácia sa v ďalšom roku výrazne alebo aspoň trochu zlepší. Na Slovensku si to myslí 54 percent manažérov. Napriek tomu firmy neplánujú priberať zamestnancov a platy budú rásť v menšom počte podnikov ako minulý rok. Vyplýva to z nového prieskumu KPMG - Pulse of Economy 2015.

Prieskum robila spoločnosť KPMG v septembri medzi manažérmi a vlastníkmi firiem v deviatich krajinách strednej a východnej Európy. Respondenti vyjadrili svoj názor na smerovanie národných ekonomík, eura, zahraničných investícií, daňového prostredia a na odmeňovanie a personálnu politiku firiem. Online prieskumu sa zúčastnilo 731 respondentov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Rumunska, Bosny a Hercegoviny a Chorvátska. Na Slovensku sa prieskum uskutočnil druhýkrát.

Viac ako polovica (53 percent) respondentov KPMG v deviatich zúčastnených krajinách strednej a východnej Európy sa vyjadrila, že v otázke zvyšovania počtu zamestnancov neplánuje žiadne veľké zmeny. V porovnaní s prieskumom v roku 2014 ide však o 11-percentný pokles počtu firiem, ktoré budú zvyšovať zamestnancom finančné ohodnotenie. V súčasnosti s tým počíta 58 percent manažérov v regióne.

Slovensko kopíruje európsky trend. Až 58 percent slovenských manažérov sa vyjadrilo, že neplánuje zvyšovať počet zamestnancov a 61 percent ráta so zvyšovaním platov.

Za najväčšiu bariéru rastu obratu považujú Slováci zvyšovanie daňového zaťaženia (50 percent respondentov), novely zákonov (42 percent) a nízky dopyt na domácom trhu (42 percent).

Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že na Slovensku by 84 percent biznis lídrov uvítalo zjednodušenie daňových odvodov a s tým súvisiacej administratívy. V regióne si to myslelo 79 percent manažérov. V porovnaní s ostatnými krajinami v regióne by naši manažéri výrazne ocenili, ak by sa vláda zaoberala znížením dane z príjmu právnických osôb. Túto požiadavku vyslovilo 53 percent slovenských účastníkov prieskumu. Za rovnú daň hlasovalo až 65 percent našich manažérov.

Slováci tiež v súčasnosti menej dôverujú euru. Kým v roku 2014 mu silnú pozíciu predpovedalo 48 percent slovenských respondentov, v súčasnosti 51 percent očakáva, že do roku 2020 bude naša mena bojovať s problémami a do Eurozóny nepribudnú žiadni noví členovia.

Z viac ako 700 respondentov prieskumu KPMG sa dve tretiny vyjadrili, že ich firmy plánujú nové investície v rokoch 2016-2018. V prípade slovenských firiem sa budúce investície najviac sústredia na domáci trh (45 percent), prípadne na susednú Českú republiku (32 percent).

Prieskum tiež poukázal na to, že takmer tri štvrtiny manažérov v regióne považujú tieňovú ekonomiku za závažný problém. V Bosne a Hercegovine a Rumunsku je to až 98 percent opýtaných. Z jej foriem respondenti pokladajú za najpálčivejšie vyhýbanie sa daňovým povinnostiam utajovaním skutočných príjmov. Na Slovensku vníma tieňovú ekonomika za problematickú 74 percent opýtaných. Dve pätiny z nich považujú za najvypuklejšie podvody s DPH.

V otázke energetického portfólia si podpora jadrovej energetiky, rovnako ako minulý rok, zachovala vedúcu pozíciu v regióne. Najvýraznejšiu podporu má v Českej republike (83 percent opýtaných). Nasleduje Slovensko s 58 percentnou podporou, čo je pokles o 8 percent oproti roku 2014.

Očakávané zmeny v počte zamestnancov a výške platu
Žiadne zmeny v počte zamestnancov
CEE* 53 %
Slovensko 58 %
Zvyšovanie platov
CEE 58 %
Slovensko 61 %
Pozn.* priemer deviatich krajín v regióne
Zdroj: KPMG
Žiadané zmeny v daňovej politike
Zjednodušenie odvodu daní a súvisiacej administratívy
CEE 79 %
Slovensko 84 %
Rovnú daň by ocenili
CEE 50 %
Slovensko 65 %
Zdroj: KPMG