„V tejto chvíli vyhlasujeme len ustanovenie krízového štábu, ktorý zasadne po prvý krát 9. januára budúceho roku, a na ktorom sa dohodneme, aké budú naše ďalšie kroky. O protestoch ešte v žiadnom prípade nehovoríme. Hlavne chceme čelných predstaviteľov vlády i parlamentu presviedčať listami či za rokovacím stolom, aby urobili všetko pre to, aby sme mohli byť na spoločnom trhu EÚ konkurencieschopní,“ reagovala pre TREND.sk hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová. Naposledy tunajší farmári protestovali v uliciach Bratislavy pred vyše dvoma rokmi, a to v čase vrcholenia mliečnej krízy.

Ďaleko za susedmi

Zároveň však hovorkyňa komory upozornila, že pri takých nízkych podporách, ako domácim farmárom prisudzuje aktuálne schválený rozpočet, môže ich alarmujúca situácia viesť až k existenčným problémom, ako aj k ďalšiemu rastu dovozov potravín z cudziny. Preto tuzemskí farmári i potravinári trvajú na tom, aby sa štátna pomoc pre ich sektor mimorozpočtovými opatreniami zdvihla na 70 miliónov eur.

Oproti predstavám vlády i parlamentu je to zásadné zvýšenie, no pravdou je aj to, že Česko si na budúci rok naplánovalo pre svoj agrosektor štátnu pomoc 140 miliónov a Maďarsko dokonca až 230 miliónov eur.

Slovenských farmárov spojila nespokojnosť s rozpočtom, o protestoch zatiaľ neuvažujú

Zdroj: SITA / AP

Apel na splnenie sľubov

Rada agropotravinárskych samospráv tiež upozorňuje, že žiadosťou o navýšenie pomoci chce docieliť iba naplnenie sľubov, ktoré dostala v nedávnej dobe od predsedu parlamentu Andreja Danka a sprostredkovane aj od predsedu vlády Roberta Fica a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej. Poľnohospodárom prisľúbili, že už v budúcom roku budú môcť využívať obnovený podporný nastroj vo forme daňových úľav na zelenú naftu spotrebovanú v agrárnej výrobe. Za prioritu rada označuje aj rovnako prisľúbené vytvorenie rizikového fondu na odškodňovanie následkov klimatických katastrof.

Združenie zároveň upozorňuje, že bez primeranejších štátnych výpomocí krajina nedostane svoju potravinovú sebestačnosť z terajších päťdesiatich na želaných 80 percent. A pripomína, že vlani sa pasívne saldo zahraničného obchodu s potravinami dostalo už na 1,3 miliardy eur. Samotné ministerstvo pôdohospodárstva dlhšie hovorí, že o zvýšení štátnej pomoci pre agrorezort s ministerstvom financií intenzívne rokuje, a verí, že mimorozpočtovými opatreniami k tomu aj príde.

V Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv je okrem Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory združená aj Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR a tiež Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.