Na Slovensku je platenie kryptomenami komplikované. Nie je to preto, že by Slovensko nemalo technológie alebo obchody, ktoré by virtuálnu menu akceptovali. Polená pod nohy ľuďom hádže štát komplikovaným zdaňovaním. Zaujímavým príkladom je nákup nehnuteľností za kryptomenu. 

Na Slovensku sa v súčasnosti dá kúpiť aj nehnuteľnosť za kryptomenu. Takéto ponuky sa už na inzertných portáloch na Slovensku objavujú. Na prvý pohľad sa inzerát o predaji nehnuteľnosti ničím nelíši, no na konci jedna z posledných informácii hovorí, že predávajúci akceptuje aj virtuálnu menu.

Dane navyše

Rozhodnutie kupovať nehnuteľnosť so sebou však prináša viacero daňových okolností, no ak sa obe strany rozhodnú pre transakciu v kryptomene, nadstavbou nad štandardné zdaňovanie je celý súbor komplikovaných pravidiel. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že daňová povinnosť vzniká predávajúcemu aj kupujúcemu. Počítať však len s tým, že za kryptomenu nakupuje a predáva fyzická osoba.

Môžeme teda predpokladať, že zmluvné strany sú fyzické osoby a kryptomeny, ktoré vlastnia, nie sú finančným majetkom. Nie sú teda prostriedkom, ktorý by títo ľudia bezprostredne používali na dosiahnutie ďalších príjmov a napríklad nevedú o kryptomenách účtovníctvo. Ak by nehnuteľnosti prípadne kryptomeny boli súčasťou obchodného majetku, transakcia by sa zdaňovala ako príjmy z podnikania.

„Ak úhradu za nehnuteľnosť, pri ktorej nie sú splnené podmienky pre oslobodenie príjmu od dane, predávajúci prijal od kupujúceho vo virtuálnej mene, dosiahol zdaniteľný nepeňažný príjem,“ upozorňuje Finančná správa. Vzniká teda takzvaný ostatný príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa