Stredoeurópske meny oscilovali v druhej polovici novembra v zajatí postoja globálnych investorov k riziku. Keď s novými akciovými minimami index ich averzie testoval dlhoročné rekordy, ocitli sa pod tlakom aj susedia.

Okrem víkendových správ, ktoré vrátili optimizmus na akciové parkety, pomohlo apreciačnej korekcii vo Vyšehrade aj prekvapujúce rozhodnutie Magyar Nemzeti Bank znížiť kľúčový úrok z rekordných 11,5 % o pol bodu.

Hoci pripustila, že je pred budúcoročnou recesiou pripravená postupne uvoľňovať menovú brzdu, naznačila, že to bude závisieť aj od tempa, akým sa „zmierni neistota týkajúca sa systému finančného sprostredkovania a riziko oslabenia prílevu zahraničného kapitálu“.

Že je Slovensko na rozdiel od iných nových členov EÚ v závideniahodnej situácii, potvrdili výsledky ostatných aukcií štátnych pokladničných poukážok, ktoré sa stretli medzi domácimi investormi s dopytom, dovoľujúcim Agentúre pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) vyberať si tie najchutnejšie hrozienka.

Aktívnou aukčnou stratégiou dala navyše najavo, že tunajšie fundamenty, ratingové hodnotenie, skorá integrácia do eurozóny či vyhliadky rozpočtového hospodárenia nedávajú dôvod požadovať premrštenú rizikovú prirážku.

V októbrových aukciách, úspešne uskutočnených v období, keď v Budapešti takmer vyschol záujem o štátne cenné papiere, dopyt prevýšil objem emisií poukážok viac než 1,5-násobne. ARDAL vtedy pod tlakom globálnych a regionálnych udalostí akceptoval výnos do splatnosti 4,6 %.

Napriek v tom čase ešte o trištvrte percentného bodu vyššej základnej sadzbe predalo Slovensko ročné poukážky tesne nad vtedajším výnosom požadovaným za rovnakú splatnosť od českej vlády (objavili sa investori požadujúci za ročnú splatnosť až 5,5 %). V októbri tak ARDAL úspešne emitoval pokladničné poukážky za viac než 11 mld. Sk (celkový dopyt po nich bol 1,8-násobný).

V prvej novembrovej aukcii odmietla takmer všetky ponuky okrem najvýhodnejších za výnos 4,15 % (celkový dopyt bol takmer 15-miliardový). Vďaka tomuto rozhodnému postupu si na konci novembra mohla z ponúk za14 mld. Sk vybrať 1,9 mld. Sk za 3,9 %. Objavili sa už aj investori, ktorým stačil výnos 3,75 %.

Dianie na primárnom trhu štátnych cenných papierov v ostatných dvoch mesiacoch, najmä apetít a viac než dostatočný dopyt domácich investorov, tak pripomínajú, že SR je napriek globálnym turbulenciám v zjavne lepšej pozícii pri obsluhe verejného dlhu.

Nielen podľa MMF, ale aj podľa OECD by Slovensko malo v budúcom roku ostať lídrom hospodárskej expanzie vo Vyšehrade. Stále je dôvod na opatrný optimizmus, najmä ak sa podarí využiť neopakovateľné príležitosti, ktoré ponúka integrácia do eurozóny.

Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko, a.s.