Na prvý pohľad vyzerá obchodný model Novisu postavený na predaji výlučne cez externé siete ako ekonomická samovražda. V silnom konkurenčnom prostredí si domáce poisťovne doslova rozmaznávajú externé siete. Pre začínajúcu poisťovňu môže byť snaha dorovnať ich finančné lákadlá likvidačná. Poisťovňa Novis si však myslí, že našla dieru na trhu, a to ponúkaním provízie bez storien.

Žiadne storná, žiadne podvody

V súčasnosti vypláca väčšina poisťovni provízie vopred hneď pri uzatvorení zmluvy zhruba vo výške 24 mesačných platieb. Ak však klient do dvoch rokov zmluvu zruší, agent musí vrátiť celú províziu.

Novis obchádza storná zvýšenou prvou splátkou vo výške 10 percent celkového poistného, ktorá pokryje províziu aj s rezervou, čím dáva sprostredkovateľovi istotu, že províziu nebude musieť za žiadnych okolností vrátiť. Takto nastavené podmienky zároveň obmedzujú priestor pre podvody s poisťovaním čiernych duší.

Novis sa zatiaľ sústredí len na menšie siete, medzi jej najväčších partnerov patria Broker Consulting a Finportal, ktorý sa nastavením podmienok podobá na broker pool. S trojicou najväčších spoločností OVB, Partners Group SK a Fincentrum zatiaľ Novis nespolupracuje.

O pol roka do Nemecka, Rakúska a Česka

V prvom roku má Novis ambíciu podpísať 6-tisíc zmlúv, v druhom 9-tisíc a v treťom 12-tisíc. Napriek nákladnému rozbehu však plánuje už v druhom roku dosiahnuť zisk. S polročným oneskorením chce nová poisťovňa expandovať s rovnakým produktom do Česka, Rakúska a Nemecka. V ďalšej fáze zvažuje Poľsko, Maďarsko a Turecko, pričom už v súčasnosti má podľa vlastných vyjadrení svoje obchodné podmienky v súlade s islamským právom Šaría.

Novis vlastní trinásť fyzických osôb vrátane piatich zamestnancov. Okrem generálneho riaditeľa a bývalého dlhoročného šéfa Wüstenrot poisťovne Siegfrieda Fatziho (na snímke), je to napríklad aj Oto Lanc – bývalý riaditeľ vydavateľstva Perex z čias, keď ho vlastnil britský koncern Daily Mail.

O. Lanc v súčasnosti v Novise riadi marketing a komunikáciu. Obchod má na starosti niekdajší manažér Wüstenrotu Peter Murgaš. Vo vlastníckej štruktúre možno nájsť aj jednu slovinskú a jednu britskú spoločnosť, v roku 2016 plánuje poisťovňa vstup na burzu.

Koniec podielových fondov

Na zhodnocovanie prostriedkov nevyužíva Novis tradičné podielové fondy, ale päticu vlastných poistných fondov: garantovaný s vopred stanovenou úrokovou sadzbou, akciový postavený na investovaní do ETF, World Gold Standard naviazaný na hodnotu zlata, podnikateľský investujúci do zaujímavých projektov z regiónu a hypotekárny fond zarábajúci prevažne na hypotekárnych záložných listoch.

V budúcnosti chcú v Novise ponúkať takzvané reverzné hypotéky, keď klient predá poisťovni svoju nehnuteľnosť za právo dožiť v nej a za mesačnú doživotnú rentu. Novis plánuje vydávať aj vlastné kreditné karty.