Podielové spoluvlastníctvo cenných papierov vzniká najčastejšie v rámci konania o dedičstve alebo v rámci vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode. No môže k nemu dôjsť aj na základe kúpnej zmluvy či zmluvy o darovaní cenných papierov. Každý spoluvlastník má potom na svojom účte majiteľa evidovaný podiel zo zaknihovaných cenných papierov, ktorý je určený zlomkom.

Podľa štatistík Centrálneho depozitára cenných papierov SR (CDCP) sú v súčasnosti v podielovom spoluvlastníctve evidované zaknihované cenné papiere 57 emitentov, pričom na účtoch majiteľov je takto evidovaných spolu 15 557 podielov. Ich podiely sa pohybujú od polovice po desaťtisícinu.

Podľa CDCP je vlastnenie cenných papierov v podielovom spoluvlastníctve nevýhodné, a tak by samotní takýto majitelia mohli prispieť k náprave.

„K spoločne podielovo vlastnenému cennému papieru si môže každý spoluvlastník uplatňovať vlastnícke právo len v podiele, ktorý je určený zlomkom. Akékoľvek nakladanie s takýmito cennými papiermi je veľmi komplikované a vyžaduje si zainteresovanosť všetkých spoluvlastníkov,“ hovorí vedúci odboru Obchodných služieb CDCP SR Michal Ninis. Znižuje sa tak atraktivita takýchto cenných papierov, potenciálni kupujúci o ne nemajú záujem.

Spôsob delenia majetku v rámci dedičského konania alebo po rozvode zakorenený na Slovensku pritom vytvára problémy nielen pri cenných papieroch. Typický problém je rozdrobovanie pôdy, ktoré komplikuje akékoľvek plány nielen pri plánovanej výstavbe, ale i pri jej poľnohospodárskom využití. V zahraničí sa možno stretnú skôr s príkladom, kedy sa pôda (i cenné papiere) deliť nesmú a pri dedení pripadnú len jednému dedičovi.

Aj v krajinách s podobným spôsobom držby cenných papierov ako na Slovensku sa zdedené cenné papiere nedelia na spoluvlastnícke podiely. Ak sú súčasťou dedičského konania v Slovinsku fyzické osoby, jednotlivé akcie nie je možné deliť. Ako hovorí obchodná riaditeľka CDCP SR Dagmar Kopuncová, napríklad pri deľbe štyroch kusov akcií medzi troch dedičov, sa každému na účet pripíše jedna akcia. No posledný cenný papier, pokiaľ sa dedičia nedohodnú, zostáva na účte zomrelého.

Obdobne v Rumunsku na základe domácej legislatívy akcie nie sú deliteľné. Finančné nástroje, ktoré spoločne vlastnia dve alebo viac osôb, sú evidované na účte, ktorý je v spoluvlastníctve týchto osôb. Ak je viacero dedičov, práva k finančným nástrojom môžu vykonávať spoločne, alebo ich môže vykonávať spoločný zástupca. Ak sa dedičia rozhodnú rozdeliť si finančné nástroje medzi seba, môže to byť len v celých kusoch.