Každý členský štát, každý farmár môže teraz vyrábať toľko mlieka, koľko uzná za vhodné. Za posledných päť rokov sa skončilo 200 chovov. Teraz to nie je už ani 600 podnikov, ktoré sa zaoberajú produkciou mlieka, uviedol predseda zväzu slovenských výrobcov mlieka Alexander Pastorek.

Povedal tiež, že rozdielna výška dotácií znevýhodňuje farmára z novších členských štátov EÚ pred konkurenciou z predchádzajúcej európskej pätnástky. Žiaľ, ani po desiatich rokoch sa nepodarilo zjednotiť pravidlá. Nie je jedno, keď nemeckí alebo holandskí farmári dostávajú oveľa vyššiu dotáciu oproti nám, pretože môžu ponúknuť mlieko za nižšie ceny, zatiaľ čo naša produkcia je stratová, poznamenal Pastorek, podľa ktorého slovenskí výrobcovia mlieka vykázali za posledných päť rokov celkovú stratu 300 miliónov eur.

Farmári uvítali rozhodnutie slovenskej vlády zvýšiť dotácie pre chov dobytka na mlieko. Podľa skoršieho oznámenia slovenského ministra poľnohospodárstva Ľubomíra Jahnátka podpora farmárov novo stúpne na 379 eur na každú dojnicu z predchádzajúcich 81 eur, teda na takmer päťnásobok.

Podiel Slovenska na celkovej produkcii mlieka v EÚ nedosahuje ani percento, farmári tiež nepokrývajú celú domácu spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov. Obchodné reťazce začali mohutne prezentovať, že podporujú slovenské výrobky, realita je však taká, že podiel slovenských výrobkov (na pultoch) je nízky a dosahuje 50 percent. Keď to porovnáme s okolitými krajinami, tie majú tento podiel až 80 percent, doplnil šéf slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.

Povedal tiež, že Slovensko s ročnou spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov na úrovni okolo 160 kilogramov na obyvateľa zaostáva za európskymi krajinami, kde spotreba týchto produktov dosahuje 270 kilogramov na osobu.

Podľa Voskára trh na zrušenie mliečnych kvót v EÚ, ktoré nadobudli účinnosť na začiatku apríla, zareagoval už skôr a odbytové ceny spracovateľov mlieka začali klesať v minulom roku. Situáciu na trhu vraj zhoršili aj odvetné opatrenia Ruska, ktoré v reakcii na sankcie EÚ voči Moskve zakázali dovoz mlieka a mliečnych produktov zo západných krajín.

Taktiež českí farmári v súvislosti so zrušením mliečnych kvót vyslovili obavy, že tlak vývozcov z Nemecka či Poľska môže po uvoľnení trhu viesť k likvidácii menších chovov. Razantný prepad cien mlieka v susednom Česku vraj zatiaľ nehrozí.