Bankový sektor na Slovensku mal na začiatku krízy viac kapitálových rezerv ako sektory väčšiny iných krajín EÚ. Vyplýva to z agregovaných predbežných údajov, ktoré koncom augusta zverejnila Európska centrálna banka (ECB). Tieto údaje tak len okrajovo zachytávajú nástup pandémie ochorenia Covid-19, ktorá naplno prepukla počas marca.

Banky pred krízou rástli

Európske banky v úvode tohto roka vo všeobecnosti posilňovali. Celkový objem aktív bankových domov so sídlom v EÚ sa zvýšil v prvom štvrťroku tohto roku na 29 biliónov eur. Ku koncu marca predchádzajúceho roka bola celková suma aktív európskeho bankového sektora 27,6 bilióna eur. Medziročný nárast je 4,9 percenta.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Malá časť dlžníkov nezvládne splácať úvery po skončení odkladu. Banky to podľa NBS neohrozí

ECB zároveň upozornila, že v prvom štvrťroku tohto roka pokračoval predchádzajúci trend poklesu problémových úverov v portfóliách európskych bánk. Napriek tomu, že pandémia tento rok zmenila pomery v bankovom sektore, tieto údaje ukazujú, že bankový sektor išiel do náhlej krízy relatívne pripravený. Ku koncu prvého štvrťroka sa podiel zlyhaných úverov podľa ECB znížil na 2,98 percenta, keď medziročne klesol o 0,55 percentuálneho bodu. Celkový objem poskytnutých úverov pritom je približne dvadsať biliónov eur.

Rentabilita a odolnosť

ECB zároveň porovnala ziskovosť bánk. Rentabilita kapitálu (ROE) bánk v EÚ je v priemere 0,33 percenta, priemer len pre banky v eurozóne je 0,32 percenta. ROE vyjadruje, aká časť zisku pripadá na jednotku vlastného kapitálu. Výrazne najlepšie sú z tohto pohľadu banky v Rumunsku, kde je ukazovateľ ROE na úrovni okolo päť percent, na podobnú úroveň sa šplhajú aj české banky. Najhoršie z tohto pohľadu vychádza bankový sektor v Dánsku, kde je hodnota tohto ukazovateľa na úrovni okolo mínus jedného percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa