Nižšie dane, menej priestoru na špekulatívne konanie. Takto nejako zrejme rozmýšľali zákonodarcovia, keďže v rámci novely zákona o dani z príjmov presadili aj lepšie zdaňovanie kryptomien a ďalších finančných nástrojov.

Kým fyzická osoba (nepodnikateľ) doteraz platila daň 19 percent alebo 25 percent (v závislosti od ročného príjmu) a k tomu v oboch prípadoch zaplatila ešte zdravotný odvod 14 percent, po novom sa to od roku 2024 zmení. Najvýznamnejšou zmenou je, že ak sa niekto po roku držania kryptomien rozhodne ich predať, bude platiť len 7 percent dane zo zisku.

Novela ďalej obsahuje časový test troch rokov pre investície, ktoré doteraz neboli oslobodené od dane. A zdravotný odvod sa úplne zruší. Daňovo-odvodové zaťaženie sa tak výraznejšie zníži, a to je len časť noviniek.

Prijaté zmeny sú obrovským prínosom z marketingového hľadiska, hodnotí pre TREND daňový advokát Peter Varga zo spoločnosti Highgate Law & Tax.  A to nielen vo vzťahu k zahraničiu, ale aj vo vzťahu k slovenským daňovníkom.

„Kritická časť daňovníkov, najmä v oblasti krypta, totiž pre vysoké zdanenie realizovala často ilegálne kroky s cieľom sa mu vyhnúť. Takže s veľkou pravdepodobnosťou neplatila priama úmera; čím vyššia sadzba dane, tým vyššie aj príjmy do verejných rozpočtov,“ dodáva P. Varga. Naša krajina sa môže takto stať po novom naopak, lákavou pre investorov.

„Toto má veľký cveng a pomáha to pozitívne, najmä u mladých ľudí, ukotvovať Slovensko na mape sveta,“ hodnotí advokát. V prijatej legislatíve sa však vyskytuje aj množstvo rizík. Napríklad predmetné zmeny neprešli štandardným legislatívnym konaním a ich kvalita nezodpovedá štandardnom kvality právnych noriem v oblasti verejného práva. „Priestor na veľké zmeny sa otvoril veľkým treskom, teraz je však potrebné urobiť tu technicky náročnejšiu prácu a upratať to,“ spresňuje P. Varga.

A ako túto legislatívnu novinku vnímajú odborníci z praxe? TREND sa ich na to spýtal v ankete.

Dominik Hapl, portfólio manažér Across Private Investments

Môžu sa z toho tešiť najmä kryptonadšenci, ktorým sa výrazne zníži daňovo-odvodová povinnosť. V súčasnosti dosahovala bezmála takmer 40 percent, po novom to bude len 7 percent po roku držby. Prax ukazovala, že sadzba je natoľko vysoká, že investori svoje príjmy v tejto oblasti prakticky vôbec nepriznávali alebo sa snažili zdaneniu všemožne vyhnúť. Koniec koncov tomu zodpovedá aj výber daní z týchto aktív, ktorý bol prakticky nulový.

Buď to na Slovensku nikto nevlastnil, čo asi nie je pravda, alebo ten, kto takéto príjmy mal, ich nepriznával. Sadzba 7 percent môže byť dostatočne nízka, aby motivovala k zaplateniu, teda aby sa investori vyhýbali možným problémom s daňovým úradom do budúcnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa