„Vidíme, že v prípade spotrebných úverov sa mení dopyt, záujem klesá. Ľudia jednoducho začali rozmýšľať inak,“ povedala pre TREND hovorkyňa VÚB banky Lucia Luptáková. Pre zamestnancov bojujúcich o udržanie práce dnes nie je prioritou požičať si na kúpu automobilu alebo rekonštrukciu bytu. Od apríla tak klesá medziročný objem domácnostiam poskytnutých spotrebných úverov. Posledné údaje sú za mesiac júl, kedy prišlo k prepadu o 4,1 percenta a klienti bankám dlžili 6,27 miliardy eur.

Podľa finančných inštitúcií za znížením úverovania stoja aj prísnejšie pravidlá na poskytnutie nových pôžičiek. Národná banka Slovenska (NBS) napríklad stanovila, že každý jeden človek môže mať dlhy maximálne vo výške 8-násobku ročného príjmu. Zamestnanec s mesačným prímom 800 eur si od finančných inštitúcií môže požičať maximálne 76 800 eur.

„Takže tí, ktorí by taký úver naozaj potrebovali, ho možno nemuseli dostať. Úverový potenciál rapídne klesol a zasiahlo to skupiny, ktoré boli najviac ohrozené aj predtým. Tie sa k peniazom na vykrytie spotreby nedostanú,“ dodala L. Luptáková. Prísnejšie pravidlá majú ľudí ochrániť od zbytočne rizikového zadlženia, ktoré v prípade nesplácania dlhov môže skončiť exekúciou majetku.

Odklad splátok stopol nové pôžičky

Tesne po vypuknutí pandémie hrozili problémy so splácaním úverov desaťtisícom ľudí. Po dohode s bankami štát tento problém vyriešil dočasným odkladom splátok, ktorý môže trvať maximálne 9 mesiacov. Odvrátenou stranou tejto pomoci je, že väčšina klientov sa počas odkladu nedostane k novým úverom a banky kvôli odkladu odmietajú požičať približne desatine klientov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa